פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 9  /  השרה שקד: "דרום ת"א תהפוך למתקן למסתננים"

השרה שקד: "דרום ת"א תהפוך למתקן למסתננים"

11.8.2015 15:35 | חדשות 2

לקראת הדיון המחודש בבג"ץ בנוגע לחוק המסתננים שאושר ביום פעילותה האחרון של הכנסת הקודמת, שרת המשפטים מנסה להפעיל לחץ על השופטים. "אם החוק יבוטל בפעם השלישית, משמעות הדבר תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהייה רשמי למסתננים", טענה היום (שלישי) השרה שקד.

הרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות הנשיאה מרים נאור, צפוי להתכנס בשעה 18:00 ולהכריע האם לאשר את החוק שעבר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 47 חברי כנסת. בשעות הצהריים כתבה שקד בעמוד הפייסבוק שלה כי "נוסח החוק שאושר על ידי בית המשפט העליון בפעם הקודמת רך מידי, וההוכחה לכך היא שבחודשים האחרונים תופעת ההסתננות, שכמעט והתגברנו עליה, שבה ועשרות אפריקאים חדרו לישראל".

בהמשך, בכדי לחזק את דבריה, הבטיחה שקד כי תעלה לעמוד הפייסבוק שלה סרטונים המתארים לדבריה את חייהם של תושבי דרום תל אביב נוכח תופעת ההסתננות.

החוק המתוקן עבר בתום פעילותה של הכנסת הקודמת, אחרי שבג"ץ פסל את הנוסח הקודם שלו וקבע כי יש להכניס בו שינויים מהותיים. בין עיקרי התיקונים הבולטים: הגבלת השהייה של מסתננים בחולות ל-20 חודשים והחמרת הענישה של מי שהעסיק מסתנן שחל עליו איסור לעבוד.

בנוסף קובע התיקון לחוק המסתננים כי מעסיקיהם של מבקשי המקלט והמסתננים עצמם יאלצו להפקיד פיקדון חודשי, שיימסר לידיהם רק עם יציאתם מישראל. עוד נקבע בתיקון כי יוטלו קנסות מנהליים גבוהים על בעלי עסק המעסיקים מסתננים שלא כחוק.

על פי ההצעה שגובשה במשרד הפנים, מסתנן בלתי חוקי יוכנס למשמורת במתקן "סהרונים" לתקופה של עד שלושה חודשים. מיד עם סיום המשמורת יועבר המסתנן למרכז השהייה "חולות" לתקופה של עד 20 חודשים. גם מהגרים בלתי חוקיים השוהים בישראל, שיזומנו למרכז השהייה חולות, יוכלו לשהות במקום עד 20 חודשים.

כמו בפעמיים הקודמות, גם הפעם את העתירה כנגד החוק הגישו מספר ארגונים, ובראשם ארגון האגודה לזכויות האזרח, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל, מוקד סיוע לעובדים זרים, קו לעובד, והמרכז לקידום פליטים אפריקאים.

בינתיים, על רקע העימות החדש המתגבש בין הכנסת לבג"ץ, דבריה של שרת המשפטים עוררו תגובות נזעמות גם בזירה הפוליטית. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), ששימשה בעבר כיושבת ראש ועדת העובדים הזרים בכנסת טענה כי אמירותיה של שקד הן בגדר "הסתה". "עוד לא עברו שבועיים מאז שני פשעי השנאה המזעזעים שנבעו מאווירה של הסתה וגזענות, ונראה ששרת המשפטים לא למדה כלום", אמרה.

"מילים יכולות להרוג והפוסטים שמעלה שרת המשפטים בשעות האחרונות הם הסתה לכל דבר", נימקה רוזין. "בימים טרופים אלו נבחרי ציבור, לרבות שרת המשפטים, צריכים לנהוג באחריות ולא כאחרוני הטוקבקיסטים. את האצבע המאשימה על ההזנחה הפושעת של שכונות דרום תל אביב יש להפנות למדיניות הממשלה שממשיכה לעסוק בכליאה ולא בטיפול אמיתי בבעיות החברתיות הקשות בדרום תל אביב".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.