פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 9  /  ביהמ"ש: ניתן לכלוא מבקשי מקלט שיסרבו לעזוב

ביהמ"ש: ניתן לכלוא מבקשי מקלט שיסרבו לעזוב

19.7.2015 15:41 | עומרי אפרים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (א') בקשה למתן צו ביניים להקפאת המדיניות החדשה של רשות האוכלוסין וההגירה, שמאפשרת כליאה לא מוגבלת בזמן וללא משפט של מבקשי מקלט, שמסרבים לעזוב את ישראל בהליך המכונה "עזיבה מרצון".

משמעות ההחלטה היא שמעתה הרשות תוכל להפעיל את המדיניות שהייתה מוקפאת לאחר שבית המשפט עצר אותה בצו ארעי. דיון נוסף בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם בשם שני מבקשי מקלט נגד המדיניות החדשה נקבע לספטמבר.

לפי המדיניות, שעליה הכריז שר הפנים הקודם גלעד ארדן באפריל האחרון, מבקשי מקלט שלא הגישו בקשה למקלט או שבקשתם נדחתה, ושלא הסכימו לעזוב את ישראל בתוך 30 ימים במסגרת ההליך ייכלאו לאחר שימוע וללא משפט לתקופה בלתי-מוגבלת בזמן במתקן הכליאה סהרונים, וזאת לפי חוק הכניסה לישראל.

ארגוני זכויות אדם ובכללם התוכנית לזכויות פליטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב והמוקד לפליטים ומהגרים עתרו בתחילת החודש בשנית נגד המדיניות החדשה לאחר שעתירה קודמת נמחקה על ידי אותו בית משפט. בהחלטה הקודמת קיבל בית המשפט את טענת המדינה שלפיה העתירה הייתה מוקדמת מדי מאחר שטרם הוחלט להעביר מי מהעותרים למשמורת.

בהחלטתה היום כתבה השופטת רחל ברקאי כי "חששם של העותרים לעזוב את ישראל לאחר שנים רבות, למדינה אחרת שאיננה מוכרת, הוא חשש לגיטימי, אך בהיעדר כל בסיס לכאורי בדבר סכנה ממשית לחירותם, אין בכך כדי לעכב את המהלך הננקט כיום על ידי המדינה".

עורכי הדין ענת בן דור ואלעד כהנא מהקליניקה לזכויות פליטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שהגישו את העתירה, מסרו כי "מצער מאוד להיווכח כי בית המשפט מסתפק בתשובות העמומות מצד המדינה בדבר גורלם של העוזבים למדינה שלישית תחת מעטה הסודיות המפוקפק של ההסכם, בעוד שהעדויות הקונקרטיות שסופקו והצביעו על כך שהעוזבים נעצרים ונדרשים לצאת מן המדינה לא זכו למשקל מספק".

עורכי הדין הוסיפו כי "האחריות להעביר את המידע ולקיים מעקב אחר מצבם של כלל העוזבים מוטלת על המדינה. אנו מקווים כי לאחר הדיון בעתירה עצמה בית המשפט יפסול את ההסדר הבלתי חוקתי, המאפשר כליאה של בני אדם ללא הגבלה, רק מאחר שהם חוששים ובצדק מהסכנות הצפויות להם במדינה שלא התחייבה כלל להגן על ביטחונם".

בשנים האחרונות פסלו שופטי בג"ץ שני תיקונים לחוק למניעת הסתננות שחוקקה הכנסת שמשמעותם בין היתר שמבקשי המקלט ייכלאו ללא משפט לתקופה בין שנה ועד כזו שאינה מוגבלת בזמן. התיקון הראשון נפסל לאחר שהשופטים קבעו כי כליאה ללא משפט וללא הגבלת זמן פוגעת באופן שאינו מידתי בחוק יסוד "כבוד האדם וחירותו". בחודשים הקרובים צפויים שופטי בג"ץ להכריע בגורלו של התיקון השלישי לחוק, המאפשר כליאה ללא משפט לתקופה מוגבלת.

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים כ-47 אלף מבקשי מקלט, רובם נתיני סודן ואריתריאה, מדינות שישראל נמנעה עד כה מלגרש את אזרחיהן בשל מחויבויותיה לדין הבינלאומי ולאמנת הפליטים מ-1951. תחת זו ישראל נקטה עד כה מדיניות של הגנה ואי הרחקה זמנית כלפי מבקשי מקלט אלה.

ארגוני זכויות אדם ונציבות האו"ם לפליטים מתחו ביקורת חריפה על ההליך המכונה "עזיבה מרצון" עוד בטרם הופעלה המדיניות החדשה, בטענה כי לא מדובר בעזיבה מרצון כאשר החלופה היחידה לעזיבה היא שהייה במתקן חולות. כעת יועברו המסרבים למתקן הכליאה סהרונים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.