פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 9  /  האו"ם: חיילים בצבא דרום סודאן אנסו ילדות ושרפו אותן בחיים בבתיהן

האו"ם: חיילים בצבא דרום סודאן אנסו ילדות ושרפו אותן בחיים בבתיהן

1.7.2015 12:47 | "הארץ"

צבא דרום סודאן אנס ושרף בחיים ילדות בתוך בתיהן במהלך פעולותיו בצפון המדינה. כך דווח בדו"ח של האו"ם שנחשף על ידי סוכנות הידיעות הצרפתית.

חוקרי זכויות אדם של האו"ם המוצבים בדרום סודאן התריעו בדו"ח מפני הפרה רחבת היקף של זכויות אדם במדינה, הכוללת מעשי אונס קבוצתי והתעללות. תיאור המעשים מתבסס על עדויותיהן של 115 קורבנות ועדי ראייה במדינת המחוז יוניטי בצפון המדינה, אחד האזורים שבהם דווח על לחימה עזה כחלק ממלחמת האזרחים המתמשכת בדרום סודאן.

הצבא הדרום סודאני, הנקרא צבא השחרור של העם הסודאני (SPLA), פתח בחודש אפריל במתקפה נגד כוחות המורדים וקרבות קשים נרשמו בצפון מדינת המחוז יוניטי. לדברי האו"ם, תושבים שניצלו מתקיפות הצבא דיווחו כי החיילים ובעלי בריתם ממחוז מאיום הרגו אזרחים, הציתו והרסו כפרים ואילצו כמאה אלף בני אדם להימלט מבתיהם. כמה מהם דיווחו על חטיפות ופגיעה מינית בנשים ובילדות, שכמה מהן נשרפו בחיים בבתיהן.

החוקרים אמרו כי הם אספו לפחות ראיות לתשעה מקרים בהם "נשים וילדות נשרפו בצריפים ובבקתות אחרי שעברו אונס קבוצתי על ידי כמה חיילים", וכן למקרים של אלימות מינית קשה, בהם אימהות נאנסו אל מול עיני ילדיהן. החוקרים הוסיפו כי ניסו להגיע לזירות בהן בוצעו המעשים אולם הם לא הצליחו לעבור את מחסומי הצבא. תמונות שנכללו בדו"ח מראות את הבקתות המפויחות לאחר שהוצתו על ידי החיילים.

אחד מעדי הראייה סיפר כי ראה את כוחות הממשלה אונסים בזה אחר זה אשה לאחר שקרעו את תינוקה מידיה והשליכו אותו הצידה. תושב אחר תיאר בדו"ח כיצד הם אילצו אישה למעוך בידיה פחמים לוהטים כדי לגלות להם את מיקומם של המורדים. החיילים הואשמו על ידי התושבים גם במעשי רצח וגיוס ילדים חיילים.

מלחמת האזרחים בדרום סודאן פרצה בחודש דצמבר 2013 לאחר שהנשיא סלבה קיר האשים את סגנו לשעבר רייק מאצ'ר בניסיון הפיכה. בסוף השבוע שעבר נפגשו השניים בניירובי בירת קניה בניסיון נוסף להשיג הסכם שלום שיביא לרגיעה בלחימה, אולם דובר כוחות המורדים הבהיר כי הם נכשלו להגיע לתוצאות משמעותיות. לפחות שבעה הסכמי הפסקת אש נחתמו והופרו בחודשים האחרונים.

ישראל היא אחת המדינות הבודדות שמייצאות נשק וציוד צבאי לדרום סודאן. פעילי זכויות אדם במדינה קראו לישראל לעצור את הייצוא הביטחוני לדרום סודאן, וטענו כי ישראל "ממשיכה לייצא נשק וציוד ביטחוני ללא כל מתן דין וחשבון על השימוש שנעשה בציוד הזה".

ילדים חיילים שגויסו בידי הצבא בדרום סודאןאי־אף־פי

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) כתבה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון בחודש שעבר ואמרה כי "לפי פרסומים שונים, ישראל מזרימה באופן שוטף נשק למדינה. חלק מהנשק הישראלי מגיע לדרום סודאן דרך מדינות שכנות כמו אוגנדה. בנוסף, פורסם כי ישראל אימנה חיילים בדרום סודאן ובישראל, ואף נמסר מידע על כך שבטיסות לג'ובה טסים סוחרי נשק, אנשי תעשיות ביטחוניות ומאמנים ישראלים". לטענת חברת הכנסת, ישנו חשש סביר כי הנשק הישראלי משמש לביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, ועל כן ביקשה לבטל את רישיונות הייצוא שניתנו על ידי משרד הביטחון לדרום סודאן.

מנתונים שפרסם משרד הביטחון בחודש שעבר, עולה כי היקף הייצוא הביטחוני של ישראל למדינות אפריקה עלה בשנת 2014 בכ–40% לעומת שנת 2013. לצד זאת, בהיקף ייצוא אמצעי הנשק והטכנולוגיות הצבאיות לכלל מדינות העולם נרשמה בשנה שעברה ירידה של כמיליארד דולרים לעומת 2013.

לפי ארגוני סיוע שונים, ארבע שנים אחרי שקיבלה המדינה את עצמאותה, כשני שליש מאוכלוסייתה של דרום סודאן, שמונה 12 מיליון בני אדם, זקוקה לעזרה ושישית מהאזרחים נמלטו מבתיהם.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.