פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 10  /  מבקשי מקלט נדרשים לעזוב תוך שבועיים, או להיכלא ללא הגבלה

מבקשי מקלט נדרשים לעזוב תוך שבועיים, או להיכלא ללא הגבלה

28.6.2015 2:58 | אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה החלה להודיע בימים האחרונים למבקשי מקלט המוחזקים במתקן חולות כי אם לא יסכימו בתוך שבועיים לעזוב לאוגנדה או לרואנדה, ייכלאו בסהרונים ללא הגבלת זמן.

לפי הדיווחים שהתקבלו במוקד לפליטים ולמהגרים, הודעות נמסרו לשבעה אזרחי אריתריאה שבקשת המקלט שלהם נדחתה על ידי המדינה. המהלך הוא חלק ממדיניות הגירוש החדשה, שבה כופה המדינה לראשונה על מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן לעזוב את ישראל, גם אם אינם רוצים בכך.

מדיניות הגירוש נחשפה ב"הארץ" בסוף מארס. ימים ספורים אחר כך הודיעה הרשות ליותר מ–40 מבקשי מקלט השוהים בחולות כי עליהם לעזוב את ישראל בתוך חודש, אחרת ייכלאו. ככל הידוע, עד כה, בחלוף כשלושה חודשים, איש מהם לא עזב או הועבר לסהרונים.

לפני חודש וחצי מחק בית המשפט המחוזי בבאר שבע עתירה של ארגוני זכויות אדם נגד גירוש מבקשי המקלט וכליאתם אם יסרבו לעזוב. השופט אליהו ביתן קבע אז כי העתירה מוקדמת מדי, שכן איש טרם נכלא.

ישראל דיווחה כי עד אפריל יצאו מישראל יותר מ–1,500 אזרחי אריתריאה וסודאן למדינות שלישיות במסגרת "עזיבה מרצון". בכירי הממשל באוגנדה הכחישו קיומו של הסכם עם ישראל לקליטת מבקשי מקלט, ואילו נשיא רואנדה אישר לפני כשלושה חודשים כי מתגבש הסדר כזה. תחקיר "הארץ" שפורסם באפריל בשנה שעברה, ועדויות רבות שנאספו מאז, הצביעו על כך שלמבקשי המקלט לא ניתנים מעמד וזכויות בסיסיות באוגנדה וברואנדה. רבים מהם ממשיכים הלאה למדינות אחרות.

דניאל, בן 39 מאריתריאה, השוהה בישראל שבע שנים ומחויב לשהות זה שנה ושלושה חודשים בחולות, מספר כי נקרא ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה במתקן ביום רביעי האחרון. "הם קוראים לי בטלפון אומרים לי 'תבוא, יש לך ראיון'. הם רוצים שאני אלך לרואנדה או לאוגנדה. אמרו לי 'יש לך 14 ימים', אם לא הלכתי למדינות האלה ישלחו אותי לסהרונים. אמרתי 'הייתי פה שנה ושלושה חודשים, למה אני צריך ללכת לסהרונים?'. אמרו 'ככה זה, החלטה של המדינה, אם אתה לא הולך למדינה שלישית — רואנדה או אוגנדה – זה מה שמגיע לך'", הוא משחזר את השיחה.

לדבריו, הוא אינו שוקל כלל את האפשרות לעזוב. "אני לא אלך לאוגנדה או לרואנדה. מה יש לי שם? למה אני פה? למה הממשלה של ישראל לא רוצה אותי? אני באתי לפה כפליט. אם (רואנדה או אוגנדה, א"ל) יזרקו אותי למדינה שלי, מה אני יכול לעשות? אני באתי מאפריקה, למה אני חוזר עכשיו לאפריקה בלי כלום? לא יודע מה עושים. צריך לראות. מה עשיתי שאני אלך לסהרונים? זה לא חוק, אני לא מבין. אמרו לי הכנסת קבעה ובאתי לחולות. לא ברחתי מפה. כל הזמן משנים את החוק. אני לא יודע מה נכון לעשות".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.