פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 10  /  קרבות עזים, סכנת רעב ויותר ממיליון עקורים: דרום סודאן, המדינה הצעירה בעולם, מתפרקת

קרבות עזים, סכנת רעב ויותר ממיליון עקורים: דרום סודאן, המדינה הצעירה בעולם, מתפרקת

25.6.2015 2:52 | מארק סנטורה

קרוב למחצית מאוכלוסיית המדינה הצעירה בעולם, דרום סודאן, חשופה לסכנת רעב חמורה, ומדי יום מתפרסמים דיווחים על מעשי זוועה חדשים המתרחשים בה. קרוב למיליון וחצי בני אדם נמלטו מבתיהם, רובם לכפרים באזורי ביצות, היכן שהם מקווים כי עליית המים בעונת הגשמים תגן עליהם מפני ביזה ואלימות מצד חיילים.

"כבר אין מדינה", אומר ג'ון חמיס, בן 38, שחי את רוב שנות קיומה המעטות של ארצו במחנה שהוקם בבסיס של האו"ם. "אני לא יודע איך אפשר לעצור עכשיו את המלחמה", הוא מוסיף.

חלפו פחות משנתיים מאז שמאבק על שררה בין שני מנהיגי דרום סודאן הכניס את המדינה החדשה לתוהו ובוהו והצית איבות אתניות נושנות שקורעות אותה כעת לגזרים. למרות ניסיונות פיוס חוזרים, חלק מהקרבות העזים ביותר במלחמת האזרחים מתנהלים בחודשים האחרונים.

המנהיגים המסוכסכים מתבצרים בעמדותיהם ומעשי הזוועה שזיעזעו את העולם בראשית המלחמה, שכללו שימוש בילדים־חיילים והתקפות מכוונות נגד אזרחים, התחדשו ביתר שאת.

"הפרטים על מעשי האלימות המחריפה נגד ילדים, מצמררים", כתב השבוע מנהל יוניצ"ף, אנתוני לייק, בהודעה שפרסם. "ניצולים מספרים על בנים שסורסו וננטשו עד שדיממו למוות; על בנות שמונה שנאנסו באונס קבוצתי ונרצחו, על ילדים שנקשרו יחד לפני שהרוצחים שיספו את גרונם ועל אחרים שהושלכו לבניינים בוערים".

אפילו דובר הצבא לשחרור דרום סודאן המזוהה עם הממשלה, קולונל פיליפ גוארנג, הודה שזה מאבק חסר תכלית וכינה את המלחמה "חסרת היגיון".

צ'ול גרקות, בן 15, בקושי זוכר איך משפחתו חגגה את העצמאות מסודאן לפני ארבע שנים. הוא לא יודע על התמיכה שארה"ב נתנה להקמתה של דרום סודאן, או על שמונה הסכמי השלום שקרסו מאז שארצו נקלעה למערבולת של מלחמת אזרחים, וגם לא על הפוליטיקה המלבה את האש. אבל הוא יודע למה נטל לידיו נשק. "כל הבנים בגילי הלכו להילחם", אמר ממיטת בית החולים שבו אושפז בגלל פגיעת כדור ברגלו, "רציתי להילחם איתם".

משקיפים רבים אומרים שהמצב בדרום סודאן מחמיר מדי יום. כלכלת המדינה נמצאת בצניחה חופשית ומחירי המזון, הדלק ומצרכים בסיסיים אחרים זינקו לשמים.

באפריל היה מספר בני האדם שלא היה להם מספיק מזון על 3.8 מיליון; בתוך חודש הוא עלה במיליון נוסף, כך לפי נתוני האו"ם. "מספר בני האדם הסובלים חרפת רעב מזעזע", אומרת ג'ויס לומה, מנהלת תוכנית המזון העולמית בדרום סודאן. בכפר ואו שילוק למשל, יישוב של כ-3,000 איש מצפון לעיר מלאקל שבו מצטופפים עכשיו יותר מ־30 אלף פליטים, ילדים לא אכלו במשך חמישה ימים כי אי אפשר היה להעביר לכפר סיוע במשך חודש שלם.

השבוע נאלצו ארגוני סיוע בינלאומיים לבטל שוב ושוב מסעות הומניטאריים בגלל הפגזות וקרבות. לבסוף, עובדיהם יצאו לדרך למרות הסכנות, אבל בשובם נתקלו באנשי מיליציה בלתי מזוהים שפתחו באש לעבר אחת הסירות שלהם. עובדי הסיוע בסירה נאלצו למצוא מחסה מתחת למים ולמהר אחר כך חזרה לנמל. לדברי ג'ורג' פומיניין, דובר תוכנית המזון העולמית בדרום סודאן, מדובר במרוץ נגד הזמן לאספקת מזון ומצרכים נוספים לפני תחילת הגשמים.

"כשמסתכלים במפה על השטחים שהאנשים האלה חוצים בשביל לשרוד, תוהים איך לעזאזל הם הצליחו להגיע עד לשם בחיים", הוא אומר על המוני העקורים. רבבות מהם יושבים במחנות או"ם, חלקם כבר יותר משנה. המחנות, שלא הוקמו במטרה לאכלס פליטים, מתחילים לקבל אט אט צביון של קבע.

בחודשיים האחרונים הגיעו לכאן, למלקאל, יותר מ-7,000 בני אדם, מספר שהגדיל את מספר תושבי מתחם המגורים לכ-30 אלף. עם המשפחות הנערמות זו על גבי זו, חלק גדול מהמחנה הפך לביוב פתוח. הקרבות מונעים משיירות האספקה להגיע למקום ויש מחסור כמעט של הכול.

אנשי האו"ם אומרים שהם ניצבים מול ברירה בלתי אפשרית: לפתוח את השערים לנרדפים, או לדחות אותם ובכך לתת להם למות.

המצב רחוק מלהזכיר את התחזיות שטיפחו גורמים בינלאומיים עם סיום עשרות שנות מלחמה בין צפון סודאן לדרומה וחתימת הסכם שלום בין הצדדים ב-2005, הסכם שסלל את דרכה של דרום סודאן לעצמאות. ב־2011, כשהדרום החליט להתנתק מסודאן, הקימו שני ראשי הקבוצות האתניות הגדולות במדינה, דינקה ונואר, ממשלה משותפת. אבל בדצמבר 2013 האשים הנשיא סאלווה קיר, בן דינקה, את סגנו לשעבר ריק מצ'אר, בן נואר, בקשירת קשר לביצוע הפיכה. בין השניים התנהל סכסוך ארוך ימים, אבל בעת ההיא הבעיר העימות הפוליטי האישי ביניהם במהירות את המדינה כולה ופתח סבב חדש של מעשי אלימות. הקרבות זלגו מהבירה ג'ובה והתעצמו בשני אזורים שבהם נמצאים שדות הנפט.

מבחינתם של קיר ומצ'אר לא מדובר רק בשליטה על טריטוריה. הם זקוקים לבעלי ברית בקרב שאר הקבוצות האתניות הרבות במדינה. לכן, כשראש אחת הקבוצות הגדולות, השילוק, פרש מהממשלה בחודש מאי והחל לפשוט עם כוחותיו על עיירות לאורך הנתיב המוביל לשדות הנפט האחרונים שפועלים במדינה, היתה זו מכה קשה לאחיזתו של קיר בשלטון. מרבית הכנסות המדינה באות מנפט.

"הם היו קרובים מאוד להשתלט על שדות הנפט", אומר קולונול גוארנג על התקדמות המורדים. כדי להגיע לשם הם היו צריכים לכבוש את מקלאל. הקרבות השתוללו ממש בשולי המחנה, שממנו אפשר היה לראות כלי רכב בוערים מעבר לגדר. מעט צפונה, העיר מלוט הוחרבה עד היסוד ומחסנים של ארגוני סיוע נבזזו. כפרים שלמים הועלו באש, מאות אלפי תושבים נמלטו ליערות, ומספר לא ידוע של אזרחים נהרגו.

לואל אוקואץ' בן 43 מספר שאחיו וילדיו היו במלקאל כשפרץ מחזור הקרבות האחרון. "החיילים באו ושאלו אם אתה שילוק ואם ענית תשובה לא נכונה היא נענתה בירייה", הוא אומר, "איבדתי חמישה מבני משפחתי, כולל את אחי".

בסבב הקרבות האחרון תקפו כוחות הממשלה גם במדינת יוניטי, ועל פי הדיווחים הם הגיעו לליר, עיר הולדתו של מצ'אר. "עדי ראייה דיווחו על מקרי אונס ממוקדים ועל הרג אזרחים, כולל ילדים" נאמר בהודעה של האו"ם, שהאשים את כל הצדדים בביצוע מעשי זוועה וטען שלוחמים מונעים מפעילי זכויות אדם לתעד את מה שקרה בחודשיים האחרונים.

קולונל גוארנג אומר שהממשלה לא מרחיקה איש מהמקומות שבהם התנהלו הקרבות ושהוא מברך על פתיחת חקירה. תומכיו של מצ'אר טוענים שהאשם הוא על כוחות הממשלה. גוארנג מאשים כנופיות עבריינים בכל פגיעה בזכויות אדם המיוחסת לממשלה ומבהיר שהוא בעד שהאחראים לכך ייתנו את הדין, אבל לא מיד.

"אי אפשר להביא אשמים לדין כשהמלחמה נמשכת", הוא אומר ושואל "איך מגיעים לחשודים משני הצדדים כשלהבות המלחמה משתוללות?". עם זאת הוא מודה שיש בעיה חמורה של הפרות משמעת שמקורה בצריכת אלכוהול.

קשה לקבוע את מספר הקורבנות המדויק, אבל גורמים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם, מעריכים שעשרות אלפי בני אדם נהרגו במדינה מאז 2013.

"במשך יותר מ־17 חודשים, נשים, גברים וילדים סובלים בלי סיבה בגלל אסון שכולו מעשי ידי אדם", אמר נציב האו"ם לזכויות אדם זייד ראד אל־חוסיין בחודש מאי. "ועכשיו, בשבועות האחרונים, הצדדים היריבים אף הצליחו לדרדר מצב נורא למצב נורא עוד יותר" הוסיף.

מעטים תולים תקוות בפיוס ארוך טווח, אבל זו גם לא הפעם הראשונה ששני המנהיגים הנצים נלחמים זה בזה ואחר כך מתפייסים. "מצ'אר וקיר יודעים שניהם כי ניצחון מוחלט אינו אפשרי", אומר גורם מערבי, "ומה שקורה עכשיו הוא שכל צד מנסה לשפר ככל האפשר את עמדותיו לפני שתתחיל עונת הגשמים והקרבות ייפסקו".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.