פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 11  /  ארגוני זכויות אדם עתרו נגד גירוש מבקשי מקלט בכפייה

ארגוני זכויות אדם עתרו נגד גירוש מבקשי מקלט בכפייה

30.4.2015 16:04 | צפריר רינת

עתירה שהוגשה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע קוראת לבטל את המדיניות החדשה של רשות האוכלוסין וההגירה, לפיה ניתן לגרש בכפייה מבקשי מקלט למדינות שלישיות (לא מדינות מוצאם). את העתירה הגישו ארגוני זכויות אדם, בהם המוקד לפליטים ומהגרים והאגודה לזכויות האזרח, באמצעות עורכי הדין של התוכנית לזכויות הפליטים באוניברסיטת תל אביב. העותרים מייצגים שני מבקשי מקלט המסרבים לעזוב למדינה שלישית ומוחזקים כעת במתקן חולות. בנוסף לעתירה, הגישו הארגונים בקשה להוצאת צו ביניים למניעת כליאתם של המסרבים לגירוש.

כפי שפורסם לפני חודש "בהארץ", רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים החליטה לשנות את מדיניותה כלפי אזרחי אריתריאה וסודאן הנמצאים בישראל. על פי מדיניות זו, ניתן יהיה להעבירם, גם ללא הסכמתם, למדינות אחרות באפריקה. עד היום הופעל עליהם לחץ, ולעתים ניתנו להם תמריצים לעשות זאת, אבל הדבר לא נכפה עליהם. חלקם אכן עזבו את ישראל לרואנדה ולאוגנדה.

לפי העתירה, שני מבקשי המקלט - לצד עשרות נוספים, קיבלו הודעה לפיה עליהם לצאת מישראל לרואנדה. עוד נכתב כי אם יסרבו לעשות זאת בחלוף 30 ימים ממתן ההודעה, הם יושמו במשמורת כמי שאינם משתפים פעולה עם הרחקתם. השניים הם אזרחי אריתריאה שנאלצו להימלט מארצם. הם הודיעו כי הם מסרבים לצאת לרואנדה לאחר שנודע להם על גורלם של מי שכבר עזבו למדינה זו, ובהיעדר מידע מספק על הסדר העברתם לרואנדה.

בתגובת המדינה לפנייה של ארגוני זכויות האדם בנושא נטען כי המדיניות החדשה מתייחסת רק לאלה שלא הגישו בקשות מקלט או שבקשתם נדחתה. כמו כן, נטען כי אין חשש לחירותם או לחייהם של מבקשי המקלט במדינות השלישיות על בסיס גזע ודת.

הארגונים טענו בעתירתם כי האפשרות להגיש בקשות מקלט פרטניות קיימת רק כשנתיים, ומבלי שיצאה הכרזה רשמית כדי ליידע על כך את מבקשי המקלט. בפועל, הכיר משרד הפנים רק בארבעה אזרחי אריתריאה כמבקשי מקלט. אף אזרח סודאני לא הוכר. לגבי מבקשי המקלט האחרים, הם עדיין זכאים להגנות אחרות מכוח החוק הבינלאומי, ובכלל זה הגנה על פי עיקרון אי-ההחזרה. הארגונים טוענים בנוסף כי לפי המדיניות החדשה, אין אף מנגנון המפקח על הסכמים להחזרת מבקשי מקלט לארצות שלישיות, כפי שנדרש בחוק הבינלאומי.

באשר למדינות השלישיות, מזכירים העותרים את סיפורו של ט', מבקש מקלט מאריתריאה שעזב את ישראל לרואנדה במארס האחרון. עם הגיעו נלקחו ממנו מסמכי המעבר שהיו ברשותו והוא הושם במעצר בית. בהמשך, הוא ניסה לחצות את הגבול לאוגנדה לאחר ששילם סכומי כסף גדולים למבריחים, אך נעצר ונכלא במדינה זו.

לפי ארגוני זכויות האדם, העברת מבקשי מקלט למדינה שלישית מסכנת אותם ועלולה להביא לגירושם למדינת מוצאם. חשש זה מגובה בעדויות רבות ותואם את המידע הנמצא בידי נציבות האו"ם לפליטים. כמו כן, נטען בעתירה שעצם העובדה שההבנות אליהן הגיעה ישראל עם מדינות שלישיות נשמרות תחת מעטה של חשאיות יוצרת כר נרחב להפרתן. לפיכך, טוענים העותרים, לא ניתן לכפות על מבקשי מקלט גירוש למדינה שלישית ולא ניתן להחזיקם במעצר בגלל שהם לא מוכנים לשתף פעולה עם גירוש זה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.