פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 11  /  נשיא סודאן נבחר שוב; שיעור ההצבעה היה נמוך במיוחד

נשיא סודאן נבחר שוב; שיעור ההצבעה היה נמוך במיוחד

27.4.2015 18:57 | AP, רויטרס

נשיא סודאן, עומר אל־באשיר, השולט בארצו כבר 26 שנה, יכהן קדנציה נוספת בת חמש שנים אחרי שזכה ל–94% בבחירות שהתקיימו במדינה. מפלגת הקונגרס הלאומי (NCP) שבראשה עומד אל־באשיר, זכתה אף היא לניצחון מוחץ ונציגיה ישבו ב–323 מתוך 426 המושבים בפרלמנט. עם פרסום תוצאות הבחירות היום (שני), דחה אל־באשיר את הטענות שמדובר בבחירות מדומות וכי מאזרחי סודאן נמנעה הזכות לאלטרנטיבה פוליטית. האופוזיציה הקטנה והמפוצלת במדינה האפריקאית החרימה את הליך ההצבעה, שהתקיים מוקדם יותר החודש ונמשך ארבעה ימים.

"הבוחרים בכלל לא טרחו להצביע או להקדיש תשומת לב לעניין בגלל שהם לא רואים בהן בחירות אמיתיות", אומר עבד אל־ווהאב אל־אפנדי, מומחה לענייני סודאן באוניברסיטת וסטמינסטר שבבריטניה, "אפילו עבור תומכי הממשלה לא היה שום טעם ללכת לקלפיות. הם ידעו מי ינצח".

מקטרגיו של אל־באשיר, המבוקש על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג מאז 2009, טוענים כי הוא משתיק כל ביקורת כלפיו, ושולט בתקשורת ובחברה האזרחית ביד רמה. האיחוד האירופי מאשים את סודאן בכישלון מתמשך ביצירת דיאלוג לאומי בין הפלגים האתניים במדינה וב"יצירת אווירה ראויה לבחירות". האופוזיציה בסודאן החרימה את הבחירות וקראה לכל האזרחים לשלב כוחות במאמץ להדיח את הנשיא.

אל־באשיר אינו מתרשם מכל אלה. בנאום הניצחון שנשא בבירה חארטום, אמר הנשיא כי "בבחירות הנוכחיות, נתן העם הסודאני לעולם שיעור באתיקה וביושרה. לא נקבל פיקוח או הכתבות של אחרים. איננו מקבלים פקודות מזרים. סודאן היא מדינה חופשית". לאורך קמפיין הבחירות אמר אל־באשיר כי רק הוא מסוגל למנוע מסודאן לגלוש לכאוס השלטוני, הדתי והאתני ששורר במדינות אחרות במזרח התיכון. "במדינות הללו, השאיפות המערביות לדמוקרטיה ניצחו את הצורך ביציבות".

למעט ההתקוממות בדארפור, מתמודד אל־באשיר בשנים האחרונות עם מרידות אתניות נוספות אך קטנות יותר, באזור הנילוס הכחול ובמחוז דרום קורדופאן. התקוממויות אלה החלו בעקבות העצמאות לה זכתה דרום סודאן ב–2011. שיעור ההצבעה בבחירות עמד על 46.4%, גבוה בכ–10% מההערכות שפרסמו משקיפי האיחוד האפריקאי, אך בבירה חארטום היה נמוך במיוחד – 34.4%. במדינת המחוז קסאלה שבמזרח המדינה נרשם שיעור ההצבעה הגבוה ביותר – 66.1%.

עומר אל־באשיר, שעלה לשלטון בסודאן בהפיכה שקטה ב–1989, הוא המנהיג המכהן היחיד בעולם שמואשם בפשעי מלחמה ובפשעים נגד האנושות בגין מעשי הזוועה שבוצעו בדארפור מאז 2003. כ–300,000 בני אדם נהרגו ושני מיליון נמלטו מבתיהם כתוצאה ממעשי הדיכוי הברוטאליים שבהם נקט הצבא הסודאני ומיליציות הנאמנות לאל־באשיר בן ה–71. מאז הקמתה של דרום סודאן העשירה בנפט, סובלת סודאן ממחסור בהשקעות וביחידה מתמשכת בסיוע הבינלאומי. משטרו של אל־באשיר נחשב לאחד הדכאניים ביותר באפריקה והוא חוקק חוקים המתירים בין היתר מעצרים נרחבים של פעילים פוליטיים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.