פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 11  /  דיווח: 3 מבקשי מקלט נרצחו בלוב בידי דאעש

דיווח: 3 מבקשי מקלט נרצחו בלוב בידי דאעש

21.4.2015 11:53 | nrg חדשות

המוקד לפליטים ומהגרים דיווח הבוקר (ג') כי שלושה מבקשי מקלט אריתראים שעזבו את ישראל למדינת שלישית בקיץ האחרון והמשיכו ללוב מאחר ולא קיבלו שום מעמד חוקי במדינה, נחטפו בלוב והוצאו להורג על ידי דאעש. לדברי המרכז, מכרים ובני משפחה זיהו את שלושת האריתראים שנחטפו עם קבוצת האתיופים הנוצרים ותועדו בסרטון ההוצאה להורג שהפיץ דאעש ביום ראשון ה-19 באפריל. לפחות אחד מהם, ט', עזב ממתקן "חולות".

מסי, קרובת משפחה של ט' סיפרה ל-nrg כי בני משפחתו של ט' ומכרים ממתקן חולות זיהו אותו בוודאות בתמונות ובסרטון שהפיץ ארגון המדינה האסלאמית. "התחילו להפיץ את התמונות בפייסבוק ואני ישר זיהיתי את הפנים שלו, אבל אז לפי הדיווחים שהתקבלו, הבנו שמדובר בקבוצת אנשים מאתיופיה וזה גרם לי לחשוב פעמיים אם זה הוא או לא. חזרתי שוב ושוב להסתכל ואמרתי אני הרי מכירה אותו, אני מזהה אותו, גרנו תקופה מסוימת יחד, אין מצב שזה לא הוא".

לדבריה של מסי היא איננה יודעת בוודאות האם ט' הגיע לאוגנדה או לראונדה, "הוא לא סיפר לי כשעזב". היא סיפרה כי יצרה קשר עם אחיו של ט' שנמצא בנורבגיה "אמרתי לו שאני רוצה את הטלפון שלו כי אני דואגת לו ורוצה לדעת איפה הוא נמצא".

"הוא אמר לי שגם הוא מוטרד אבל הוא לא חושב שט' בין ההרוגים בגלל הדיווחים על קבוצת האתיופים שנרצחה". בסיום השיחה סיפר אחיו של ט' כי הוא הגיע לסודאן ומשם ללוב ואמר לה שהם לא שוחחו זמן רב, כי הוא שוהה בכלא בלוב.

"הוא לא יכול היה להישאר בלוב, כי אין אפשרות לחיות שם אם הוא לא תושב שם. לפי מה שאנחנו יודעים הם ניסו להגיע לאירופה ואוניה שעליה הוא היה, הוחזרה ללוב, שם עצרו אותו".

"באותו השלב הגיעו אלינו שמועות נוספות שמבקשי מקלט ממתקן חולות הגיעו איכשהו לכלא בלוב. חיברנו אחד ועוד אחד ולפי ההיגיון הבריא, הבנו שהקבוצה הקיצונית הזו איכשהו הצליחה לשים את ידיה על פליטים שישבו בכלא, אין לנו מושג איך, אבל התוצאה הסופית מבהירה למעלה מכל ספק שמי שמגיע לשם, לא מקבל שום הגנה מהרשויות".

"לאחר מכן, דאעש העלו עוד סרטון שבו רואים איך הם בפועל עורפים את הראשים ולכמה שניות, חברים ממתקן חולות שצפו בסרטון אמרו לנו שהם מזהים גם את ט', בין הערופים. אני באופן אישי לא יכולתי לצפות בזה, אבל קיבלתי כמה אישורים לכך שזה באמת הוא בסרטון".

בסרטון, בן ה-29 דקות, נראים אנשי הקבוצה הראשונה בסרבלים הכתומים, יורדים על ברכיהם, ופעילי דאעש משספים את גרונם. אנשי הלבוש השחור מתועדים כשהם מוצאים להורג בירי.

מסי סיפרה כי מכר שלה ממתקן חולות התקשר אליה לאחר הצפייה בסרטון ואמר כי במשך כל הלילה, הם פשוט לא ישנו. "הם חיים בפחד מוות עכשיו. במתקן מפעילים עליהם לחץ תמידי לעזוב את הארץ".

מסי שגדלה בארץ יחד עם משפחתה מגיל צעיר, עזרה לט' להתאקלם כאשר הוא הגיע ארצה. היא סיפרה שהתנגדה להחלטתו של ט' לעזוב, "הייתה לי תחושה לא טובה לגבי הצעד הזה, אבל גרמו לו להאמין שיהיה לו יותר טוב ככה. למשפחה כרגע מאד קשה, יש לו בני דודים קרובים פה בארץ שמתקשים לעכל את הידיעה הקשה.

"עצוב לנו שזאת הדרך שבה נעשים פה הדברים. לראות את התמונות הנוראיות האלו ואת הסרטון שמתעד את עריפת ראשי חפים מפשע, ולחשוב על מה שעבר עליו ברגעיו האחרונים לחיים, זה פשוט נורא. הוא בסך הכל חיפש מקום שיהיה לו בו טוב".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.