פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 11  /  המוקד לפליטים ולמהגרים: שלושה מבקשי מקלט מאריתריאה שעזבו את ישראל נרצחו על ידי דאעש בלוב

המוקד לפליטים ולמהגרים: שלושה מבקשי מקלט מאריתריאה שעזבו את ישראל נרצחו על ידי דאעש בלוב

21.4.2015 10:49 | אילן ליאור

המוקד לפליטים ולמהגרים מדווח כי שלושה מבקשי מקלט שעזבו את ישראל למדינה שלישית בשנה החולפת, הוצאו להורג בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בלוב. הדיווח מתבסס על זיהוים של המוצאים להורג בידי קרובי משפחה וחברים שלהם השוהים בישראל. השלושה, מבקשי מקלט מאריתריאה, נחטפו ככל הנראה עם קבוצת אתיופים נוצרים שתועדה בסרטון הוצאה להורג שהפיץ דאעש שלשום (ראשון). לפחות אחד מהם, ט', הוחזק במתקן חולות לפני שעזב את ישראל.

מסי, קרובת משפחתו של ט' המתגוררת בישראל סיפרה בשיחה עם "הארץ" כי המשפחה זיהתה אותו בוודאות בסרטון של דאעש. "הוא מופיע בסרטון וגם בתמונות, בוודאות. הוא היה בישראל מסוף 2007. הוא החליט בסופו של דבר לחזור, אבל זה אחרי שמשרד הפנים לחץ ואמר לו שיהיה לו יותר טוב. הוא חזר לאוגנדה או לרואנדה, אני חושבת שלאוגנדה, שם לא מקבלים אותם. משם הוא המשיך לסודאן ומסודאן ללוב. הוא לא יכול היה להמשיך להישאר בלוב, אין אפשרות לחיות שם אם הוא לא תושב שם. משם הם ניסו להגיע לאירופה והבנתי שהחזירו את האוניה ללוב, שם עצרו אותם. השמועות אומרות שהקבוצה הקיצונית המוסלמית לקחה אותם מבית הכלא עצמו".

היא מציינת שניסתה להניא אותו מעזיבה למדינה שלישית. "אמרו לו שיהיה לו יותר טוב אם יטוס. אני ביקשתי ממנו לא לנסוע. הוא לא סיפר לנו שחתם לעזוב. אנחנו ועוד אנשים ביקשו ממנו לא לעזוב את הארץ, להישאר עוד קצת. אמרנו לו שיכול להיות שיהיה שינוי, שישוחררו מחולות ושיהיה יותר טוב. הוא לא סיפר לי שעזב, אבל אמר לאנשים שהוא מבקש סליחה ושיגידו לי שלום".

מסי מוסיפה כי לא היתה עם ט' בקשר לאחר שעזב את ישראל, אך התעדכנה באמצעות שיחות עם אחיו, המתגורר בנורבגיה. "הוא סיפר לי שהגיע לסודאן וללוב אמר לי שהוא הרבה זמן לא דיבר איתו כי הוא בכלא בלוב. המידע שהוא מת הגיע דרך התמונות שראינו. אחר כך כשביררנו אמרו שהקבוצה הזאת נרצחה. אח שלו רק היום ידע על הסרטון. הוא ראה גם את התמונה אבל לא חשב שזה הוא כי אמרו שכל הקבוצה זה אתיופים וט' בחור אריתראי".

ביום ראשון פרסם ארגון המדינה האיסלאמית סרטון חדש ובו נראית הוצאתן להורג לכאורה של שתי קבוצות נוצרים אתיופים בלוב. אחת הקבוצות מוצאת להורג בשיסוף גרון והשנייה בירי.

על פי הערכות, אחת הקבוצות נלכדה והוחזקה במזרח לוב ואילו השנייה בדרום המדינה. לאורך 29 דקות מקריא ג'יהאדיסט חמוש הודעה מטעם זרוע המדיה של ארגון המדינה האיסלאמית "אל-פורקאן". לסרטון יש את כל המאפיינים הוויזואליים של סרטוני המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה.

הסרטון מוצלם על חוף ים ומזכיר מאוד את הסרטון שפרסמה שלוחת הארגון בלוב לפני כחודשיים ובו נראית הוצאתם להורג של 21 מצרים קופטים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.