פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 12  /  מבקשי מקלט במתקן חולות קיבלו צווי גירוש: "מצאנו לכם מדינה"

מבקשי מקלט במתקן חולות קיבלו צווי גירוש: "מצאנו לכם מדינה"

2.4.2015 11:12 | חדשות nana10

רשות ההגירה במשרד הפנים החלה היום (חמישי) בחלוקת צווים למבקשי מקלט השוהים במתקן חולות שבנגב כחלק משינוי המדיניות לגירושם לאוגנדה ורואנדה, במסגרת הסכמים שנחתמו עם המדינות. רשות ההגירה חילקה עד כה שבעה צווים בהם נדרשו מבקשי המקלט לעזוב את הארץ מרצון בתוך 30 ימים, או שיישלחו למתקן הכליאה סהרונים.

במכתב שביקשו מבקשי המקלט ונכתב בטיגרינית, נכתב ש"אחרי שעבדנו קשה בחודשים האחרונים ,מצאנו לכם מדינה שתקבל אתכם. המדינה תאשר לכם אשרות עבודה ומגורים". במשרד הפנים שיווקו את המהלך כהגירה ל"מדינה הזאת נמצאת במצב פיתוח טוב. 10,000 אזרחי המדינה שהיו מהגרים חזרו אליה. המדינה יצרה הזדמנויות עבודה לאזרחים אחרים מאפריקה".

עוד נטען שהמדינה אליה יועברו "נמצאת בעשר השנים האחרונות בשיפור כלכלי ניכר. היא נחשבת לאחת המדינות הגדולות באפריקה והיא תלויה ביצוא של אמריקה ואירופה. בגלל השיפור הפוליטי יש במדינה ממשלה חזקה, ומערכות טובות של חינוך ובריאות, תחבורה והתפתחויות אחרות". עם זאת, בארגוני זכויות האדם ציינו כי אזרחי סודן ואריתריאה שנתבקשו לעזוב לא קיבלו מאנשי רשות ההגירה תשובה בנוגע למדינה שאליה הם עתידים להיות מועברים.

במשרד הפנים ציינו שיעניקו לעוזבים מרצון מענק של 3,500 דולר וכשיגיעו ליעדם, "אנשים יקבלו אתכם בשדה התעופה ויתנו לכם מידע על החיים במדינה ומידע חשוב אחר". עוד נטען ש"הסודנים והאריתראים שעזבו בעזרת הממשלה הישראלית למדינה שלישית אמרו שהם חיים טוב, לומדים אנגלית ויש להם עבודה טובה. לדבריהם, כמה מהם פתחו עסקים וחיים טוב".

אתמול פנו ארגוני זכויות האדם לשר הפנים, גלעד ארדן, וליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והזהירו שהגירוש הוא "מהלך מסוכן" המנוגד להתחייבויות בינלאומיות, לחוק הישראלי ולפסיקות בית המשפט העליון. "מהלך זה, ככל שיבוצע, מהווה התפרקות של מדינת ישראל מחובותיה המשפטיות והמוסריות כלפי זכאים להגנות בינלאומיות וניסיון להעביר את האחריות למדינות אחרות", כתבו הארגונים. "יתרה מכך, מהלך זה מהווה על פניו הפרה של עקרון אי ההרחקה (non-refoulement) שעניינו אי הרחקתו של אדם למקום בו צפויה לו סכנה".

אלא הבוקר דווח ב"הארץ" כי וינשטיין אישר את המהלך לגירוש השוהים במתקן חולות בהתבסס על עמדת משרד החוץ ולפיה לא נשקפת להם סכנה במדינות היעד. לפי הדיווח, וינשטיין דרש לוודא שבהסדרים עם אוגנדה ורואנדה מתקיימים מספר תנאים, בהם: אין במדינות אלה מצב מלחמתי או מהומות; לא תישקף באותן מדינות סכנה לחייו או לחירותו של אזרח אריתריאה או סודן; ניתן להגיש במדינות אלה בקשת מקלט או ליהנות מהגנה זמנית; מדינות אלה מחויבות לעקרון אי ההרחקה; וכי חל בהן איסור על עינויים או יחס אכזרי או משפיל.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.