פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 11  /  באישור וינשטיין: החל גירוש מבקשי מקלט לרואנדה ולאוגנדה

באישור וינשטיין: החל גירוש מבקשי מקלט לרואנדה ולאוגנדה

2.4.2015 12:40 | גלי גינת

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר להתחיל בגירוש אזרחי אריתריאה וסודאן לאוגנדה ולרואנדה, בהתבסס על עמדת משרד החוץ שלפיה לא נשקפת להם סכנה במדינות אלה. במקביל, נמסר היום (חמישי) מהמוקד לפליטים ולמהגרים שמהלך הגירוש החל כבר לצאת אל הפועל, ובמסגרתו מבקשי מקלט במתקן "חולות" החלו לקבל הודעה על כך שייכלאו בכלא "סהרונים" אם לא יעזבו למדינה שלישית תוך 30 יום.

לפני כמה ימים הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה על שינוי מדיניות, שלפיה יתחיל בקרוב מהלך יזום לגירוש מבקשי המקלט למדינות שלישיות – אוגנדה או רואנדה. מי שיסרב לצאת מרצון מישראל, נקבע, ייחשב כמי שאינו משתף פעולה לפי סעיף 13 לחוק הכניסה לישראל. אז ייערך לו שימוע שבו יוחלט אם להעבירו למשמורת בכלא סהרונים. היועץ ביקש לבדוק אם ההסדרים עם המדינות השלישיות עומדים במבחן הסבירות, וקבע שישה תנאים שצריכים להתקיים.

ראשית, ביקש היועץ לוודא כי במדינות אלה לא מתקיימת מלחמה או מהומות. שנית, אין חוות דעת של נציבות האו"ם לפליטים שלפיה אין להרחיק אל מדינות אלה. עוד קבע וינשטיין כי לא תישקף באותן מדינות סכנה לחייו או לחירותו של הנתין האריתראי או הסודני על בסיס גזע, דת, לאום או השתייכות לקבוצה חברתית או פוליטית כלשהי וכי ניתן לבקש באותן מדינות מעמד של פליט או ליהנות מהגנה זמנית, או למצער, המדינות הללו מחויבות לעקרון אי ההרחקה, והן לא תעברנה את הנתין האריתראי או הסודני למדינה אחרת שבה תישקף סכנה לחייו או לחירותו. כמו כן, ביקש היועץ לוודא כי קיים במדינות אלה איסור על עינויים או יחס אכזרי או משפיל אחר, וכן כי המדינות האלה מתחייבות לאפשר לנתין האריתראי או הסודני חיים בכבוד (לפחות אופק שהייה ואפשרות לעבוד ולהתפרנס).

בהודעת המוקד לפליטים ולמהגרים מהבוקר נאמר כי שבעה מבקשי מקלט אריתראים הכלואים במתקן "חולות" שבקשת המקלט שלהם נדחתה, זומנו אתמול למשרד הפנים שבמתקן, והוסבר להם כי עליהם לחתום תוך 30 יום על עזיבה מרצון או שיישלחו לכלא "סהרונים". לטענת פעילי זכויות האדם, מבקשי המקלט דיווחו כי כשביקשו לדעת על איזו מדינה מדובר, פקידי רשות האוכלוסין וההגירה סירבו לומר להם.

"אחרי שעבדנו קשה בחודשים האחרונים, מצאנו לכם מדינה שתקבל אתכם. המדינה תאשר לכם אשרות עבודה ומגורים", נכתב במכתב בשפה התיגרינית ששלחה המדינה לשבעת מבקשי המקלט. "בעשר השנים האחרונות, המדינה הזאת נמצאת במצב פיתוח טוב. 10,000 אזרחי המדינה שהיגרו חזרו אליה".

בהמשך נכתב, כי "משרד הפנים הישראלי נותן 3,500 דולר לכל סודאני ואריתראי שרוצה לצאת וזהו מענק טוב. נציגי רשות ההגירה מוכנים לעזור לאריתראים וסודאנים שרוצים לחזור, החל מתעודת מעבר ועד הטיסה. הכסף יינתן לכם בשדה התעופה בצורה בטוחה. כשתגיעו למדינה השלישית, אנשים יקבלו אתכם בשדה התעופה ויתנו לכם מידע על החיים במדינה ומידע חשוב אחר. הסודאנים והאריתראים שעזבו בעזרת הממשלה הישראלית למדינה שלישית אמרו שהם חיים טוב, לומדים אנגלית ושיש להם עבודה טובה".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.