פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 43  /  הושג הסדר עם מדינה לקליטת אריתריאים שיגורשו

הושג הסדר עם מדינה לקליטת אריתריאים שיגורשו

2.6.2013 12:44 | אביאל מגנזי ועומרי אפרים

ישראל סיכמה עם מדינה אחרת כי תעביר לתחומה מסתננים מאריתריאה שיגורשו, וכן מתגבש הסכם עם שתי מדינות נוספות שישמשו תחנות מעבר למסתננים מצפון סודן. כך התברר הבוקר (יום א') כאשר בג"ץ דן בעתירה לביטול החוק למניעת הסתננות, שמאפשר לכלוא מסתננים למשך שלוש שנים ללא משפט.

במהלך הדיון בבית המשפט העליון אמרה נציגת המדינה, עו"ד יוכי גנסין, כי הושג הסדר עם מדינה שתקלוט את האריתריאים. היא לא פירטה לגבי מועד מימוש ההסדר או מספר המגורשים. לגבי אזרחי צפון סודן, היא הזכירה שבעבר כבר הועברו 2,100 מהם דרך מדינה שלישית. אך במשרד החוץ סירבו באופן רשמי להתייחס לנושא. גורמים במשרד מסרו: "הופתענו מההודעה של המדינה ואנחנו לא כל כך יודעים למה הכוונה". הם ציינו כי אינם יודעים על מדינות שיהיו מוכנות לקלוט פליטים שאינם אזרחים והוסיפו: "אנחנו סקפטיים לגבי הנושא". הסיבה לכך היא שהנושא ככל הנראה נמצא בטיפול משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים משרד המשפטים, ומשרד החוץ לא מעודכן בו. עם זאת, גורם במשרד הפנים אמר ל-ynet: "עד כה אין שינוי בנוהלים ואריתראים אינם מורחקים".

את העתירה הגישו לבג"ץ ארגוני זכויות אדם נגד הכנסת, שר הפנים ושר הביטחון בבקשה לביטול החוק. בית המשפט בשבתו כבג"ץ דן בה בהרכב של תשעה שופטים.

גנסין ציינה כי מתוך אלפי הצפון סודנים שהועברו, 500 הוצאו ממתקני המשמורת. מגמה זו אמורה להימשך. כמו כן טענה גנסין כי האריתריאים שהסתננו ארצה מבקשים מקלט על בסיס עריקה מהצבא או על כיוון שיצאו שלא כדין מאריתריאה, ורמזה לכך שדינן של רוב הבקשות הוא להידחות. נציגת המדינה לא סיפקה פרטים לגבי אופי ההסדר, מועד יישומו ומספר האזרחים הזרים שיגורשו. בכל מקרה, עד כה הוא לא יושם.

לדברי גנסין, אם התוכנית להעברת המסתננים למדינות שלישיות לא תימשך כצפוי, תיבחן האפשרות להפוך את מתקני הכליאה למתקנים פתוחים. לטענת המדינה קיום החוק הכרחי לעצירת תופעת ההסתננות והגדר שהוקמה בגבול מצרים לבדה לא תספיק לבלום את המשך הגעתם. "ידוע לנו על כוונות של מי שמארגן את הגעת הפליטים, לכוון אותם להגיע לאזור דרך מקומות שבהם טרם הוקמה גדר: הגבול עם ירדן וגם דרך המרחב הימי של ים סוף, בואכה ירדן ואילת". לדבריה, "מלכתחילה היה ברור שהגדר לא תספיק, לכן חוקק החוק".

במהלך היום הופסק הדיון לכמה דקות בעקבות התפרצות של קבוצת תושבים מדרום תל אביב שביקשו להפגין נוכחות באולם. הם הגיבו להצהרתה של גנסין, שלפיה יש ישראלים הסובלים מהתופעה וגם להם יש זכויות אדם. למשמע הדברים החלו חברי הקבוצה למחוא כפיים וחלקם קראו לעבר השופטים: "אנחנו לא שקופים, גם לנו מגיעות זכויות אדם". רק לאחר כמה דקות שב הסדר לאולם ובית המשפט קבע כי על המדינה להעביר בתוך שבעה ימים תצהיר מעודכן ובו פירוט ההסכמים המתגבשים עם המדינות השונות.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.