פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 44  /  המדינה הודתה כי לא בדקה 1,400 בקשות מקלט של כלואים אפריקאים

המדינה הודתה כי לא בדקה 1,400 בקשות מקלט של כלואים אפריקאים

28.5.2013 19:01 | אילן ליאור

מדינת ישראל לא השלימה את הליך הבחינה של אף אחת מ-1,404 בקשות המקלט שהגישו לה אזרחים זרים המוחזקים במתקני הכליאה. ואף על פי כן קבעה המדינה, בתשובתה לבג"ץ בעתירה נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות (המאפשר כליאת מבקשי מקלט לפרק זמן מינימלי של שלוש שנים), כי רוב המסתננים לישראל מגבול מצרים הם מהגרי עבודה ולא מבקשי מקלט. זאת, בלי שהמדינה בחנה את ענייניהם באופן פרטני.

בתשובה לבג"ץ, שהוגשה לפני כשבועיים, הדגישה המדינה פעמים רבות שמניע כלכלי הוא הגורם העיקרי להסתננות לישראל. כך, למשל, בסעיף 44 לתשובה נכתב כי "כוונת המחוקק היתה לבלום את גל המסתננים שפקד את מדינת ישראל בשנים האחרונות בממדים משמעותיים, שהינו בעיקר גל הגירה כלכלי". תכלית החוק היא "בלימה והתמודדות עם הגירה כלכלית רחבת היקף", הוסיפה המדינה בסעיף 90.

המדינה ציינה בתשובתה שהחוק נועד "לאפשר למדינה לממש את ריבונותה כלפי המסתננים אשר אינם זכאים למקלט מדיני בישראל, קרי למנוע את הסתננותם לישראל, ואגב כך להחזיקם במשמורת למשך תקופה ארוכה מזו הקבועה בחוק הכניסה לישראל".

עוד נכתב בתשובת המדינה, שהתיקון לחוק נועד "לבלום את תופעת ההסתננות של מי שאינם פליטי חרב עוד בהיותם מצויים במדינות מוצאם". המדינה חזרה שוב ושוב על כך שהחוק מונע תמריץ כלכלי גבוה להסתננות לישראל.

כעת, בתשובה לבקשה להשלמת פרטים, שהגיש עו"ד יונתן ברמן, ראש הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, מודה המדינה לראשונה כי למעשה לא השלימה את הבחינה של לא אף אחת מבקשות המקלט של המוחזקים במתקני כליאה.

נציגי הפרקליטות, עוה"ד יוכי גנסין, מיכל מיכלין-פרידלנדר, מוריה פרימן ורז רוזנברג, השיבו לברמן: "עד כה לא הסתיים הליך ההכרעה בעניין בקשות המקלט של נתינים אריתראים וסודאנים המוחזקים במשמורת, ואשר הגישו בקשות מקלט. הבקשות מצויות בשלבים שונים של בחינה".

החוק קובע שחובה על המדינה להתחיל לבחון בקשת מקלט בתוך שלושה חודשים ולהשלים את הטיפול בה עד תשעה חודשים לאחר הגשתה. במוקד סיוע לעובדים זרים אומרים שזמן רב הקשתה המדינה על הגשת בקשות מקלט. רק בספטמבר החל המוקד להגיש בקשות רשמיות בשם מוחזקים במתקני כליאה.

בקרוב ימלאו תשעה חודשים להגשת הבקשות הראשונות. אם לא תשיב המדינה למבקשי המקלט עד אז, תהיה לבית הדין למשמורת עילה לשחרר אותם. בארגוני זכויות האדם אומרים שאין זה מקרה שהבקשות אריתראים וסודאנים אינן נבדקות, אלא זו מדיניות מכוונת.

בין ארגוני זכויות האדם לבין רשות האוכלוסין וההגירה יש מחלוקת על המועד שאליו יש להתייחס בנוגע להגשת בקשת המקלט. הארגונים סבורים שאת ספירת הזמן יש להתחיל מרגע פניית מבקש מקלט לנציג הרשות או שירות בתי הסוהר.

לעומת זאת, הרשות טענה לאחרונה בבית המשפט כי הגשת הטפסים היא המועד הקובע. בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע קיבל, בחודש שעבר, את עמדת מוקד סיוע לעובדים זרים בעניינו של אזרח סודאן, והורה לשחררו, כי רשות האוכלוסין וההגירה לא החלה את הטיפול בבקשתו יותר משלושה חודשים לאחר פנייתו הראשונה, אף שאת הטפסים מילא רק מאוחר יותר.

לפי תשובת המדינה, אין בבתי הכלא אף מהגר שהגיש בקשת מקלט לפני יותר מתשעה חודשים. עם זאת, העובדה שלא הושלם הטיפול באף אחת מבקשות המקלט של המוחזקים במתקני הכליאה עומדת לכאורה בסתירה לטענות המדינה בתשובתה לבג"ץ, כי מתקיים איזון ראוי בין התיקון לחוק לבין המנגנון המסדיר את בחינת הבקשות. "אכן, אין להתעלם מכך כי השמה במשמורת מגבילה את חירותם של המסתננים, אולם בה בעת היא מבטיחה כי מי מבין המסתננים שהגיש בקשת מקלט פרטנית יזכה לבחינה מהירה ויעילה של בקשתו", נכתב בתשובת המדינה.

עו"ד ברמן אומר כי "משרד הפנים מחזיק זה כשנה אלפיים מבקשי מקלט, בהם קורבנות עינויים וילדים, במעצר מינהלי בתנאים קשים, אף על פי שאין כל אפשרות לגרשם". לדבריו, "העובדה שעד כה לא הסתיימה בחינתה של אפילו בקשת מקלט אחת מצביעה על האכזריות של הכליאה הממושכת ועל ההטעיה הגדולה של המדינה: בעוד משרד הפנים מצהיר בבית המשפט ולפני הציבור שכל הכלואים אינם פליטים כלל, מעמדם מעולם לא נבדק".

על פי תשובת המדינה לבג"ץ, בישראל שוהים היום כ-56 אלף מסתננים, 66% מהם מאריתריאה, 25% מסודאן והשאר ברובם ממדינות אחרות באפריקה. אזרחי אריתריאה וסודאן זוכים להגנה קולקטיבית ואינם מגורשים מישראל. כ-2,000 מהגרים מוחזקים היום במתקני כליאה בישראל, כ-1,750 מהם בהתאם לתיקון לחוק למניעת הסתננות, שנכנס לתוקף ביוני 2012. מתקן הכליאה הגדול ביותר הוא סהרונים, שמוחזקים בו 1,630 מהגרים, מהם 1,416 גברים, 203 נשים ו-11 קטינים.

בתשובתה לבקשה לקבלת פרטים נוספים, המדינה סירבה לפרט כמה מהכלואים לפי החוק למניעת הסתננות נעצרו לפי "נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי". הנוהל מאפשר לכלוא ולבטל את אשרת השהייה של מסתנן החשוד בעבירה פלילית, גם אם אין די ראיות להעמידו לדין פלילי. כך, במצבים מסוימים, עושה המדינה שימוש בנוהל כדי לכלוא מהגרים לתקופה בלתי מוגבלת, אף שאין כל הוכחה לכך שעברו עבירה, פרט לעצם ההסתננות לישראל.

עם זאת, המדינה מסרה נתונים אחרים שלא היו גלויים עד כה. כך, למשל, מסרה כי מאז כניסת התיקון לחוק לתוקף, בשנה שעברה, לא גורשו אזרחי אריתריאה או סודאן מישראל, אך שלושה אזרחי אריתריאה ו-2,104 אזרחי סודאן יצאו מישראל מרצון, 534 מהם שהוחזקו במתקן כליאה. זאת, אף שלפי עמדת נציבות הפליטים של האו"ם, לא תיתכן חזרה מרצון מבין כותלי הכלא, שכן כאשר נשללת מאדם חירותו, לא ניתן להתייחס להחלטתו כאל החלטה הנובעת מרצון חופשי.

עוד מתברר כי כ-160 מהגרים מוחזקים באגף 14 בסהרונים, שבו מוגבלת תנועתם ברוב שעות היממה. רבים מהם, מסבירה המדינה, הועברו לשם לאחרונה בעקבות אירוע שבו סירבו עשרות כלואים במתקן להתייצב לספירה. "זה אגף שבו שוהים מסתננים עם בעיות משמעת ובכלל זה פגיעה בשוהים אחרים", מסבירים נציגי הפרקליטות. הם מציינים כי פרט למגבלות על שעות היציאה לחצר – שעתיים בבוקר ושעתיים בצהריים – התנאים זהים לאגפים האחרים בסהרונים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.