פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 144  /  שוב: עשרות מסתננים "יושבים על הגדר"

שוב: עשרות מסתננים "יושבים על הגדר"

4.9.2012 17:24 | יואב זיתון ועומרי אפרים

שוב מסתננים אפריקנים "יושבים על הגדר" בציפייה להכנסתם לישראל: שבועיים לאחר שקבוצת מסתננים אפריקנית הוכנסה לארץ מטעמים הומניטריים אחרי שישבה במשך מספר ימים בתוך מעבר מים על הגבול עם מצרים, שוב מנסים מסתננים להיכנס לישראל באותה הדרך. מנכ"ל רופאים לזכויות אדם, רן כהן, קורא לרשויות לאפשר להם להיכנס לארץ ולבקש מקלט מדיני.

כבר חמישה ימים שקרוב ל-20 מסתננים מאפריקה יושבים ליד הגדר החדשה שנבנתה בגבול המערבי, בצד המצרי של הגבול, בציפייה שצה"ל יאפשר את כניסתם לארץ. המסתננים, בהם נשים, התיישבו בצמוד לגדר הגבוהה והחדשה שמונעת את כניסתם לארץ. מסיבות הומניטריות, לוחמי צה"ל שמשרתים בגזרת החולות הסמוכה למשולש הגבולות עם רצועת עזה מעבירים להם מים.

במקרה הקודם המסתננים הוכנסו לישראל לאחר בדיקה רפואית והועברו מיד למתקן כליאה. בניגוד למקרה הקודם, הפעם המסתננים לא יושבים בתוך תעלה למעבר מים בעת הצפות.

מנכ"ל ארגון רופאים לזכויות אדם, רן כהן, קרא לממשלה לאפשר את כניסת מבקשי המקלט. "ישראל התחייבה בפני שופטי העליון להימנע מהחזרות חמות של פליטים ומבקשי מקלט. גם על פי החוק הבינלאומי, חל עיקרון ה'אי החזרה' הקובע כי אין למנוע כניסת אדם או להחזירו למקום בו חייו או חירותו בסכנה".

כהן הדגיש כי "ברור שקבוצה זו היא קבוצה של מבקשי מקלט. אנו קוראים לישראל לנהוג במידה של חמלה והגינות, כמו גם על פי מחויבויותיה המשפטיות והמוסריות ולאפשר לקבוצה זו להיכנס לישראל ולהגיש בה בקשה למקלט מדיני".

עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד ב>a href="http://www.acri.org.il/" rel="nofollow">אגודה לזכויות האזרח, הוסיף כי "מותר לישראל לבנות גדר, אבל גדר אינה פוטרת את ישראל מחובותיה. שעה שאנשים מתדפקים על הגדר ומבקשים על חייהם, יש לברר שלא נשקפת להם סכנה, ואם נשקפת - יש לאפשר להם להיכנס. אסור להרעיב ולייבש אותם. מדובר בחרפה".

עו"ד פלר ציין כי "החוק הישראלי למניעת הסתננות לא מתייחס לשאלה הזו באופן ישיר, אבל כשידוע שאדם עלול לחזור למקום שבו מצפה לו סכנת חיים יש לקיים את עיקרון האי החזרה שחל ע"פ החוק הבינלאומי".

ממוקד סיוע לעובדים זרים נמסר: "לפי החוק הבינלאומי, מניעת כניסתם של מבקשי מקלט לישראל כשהם שוהים על אדמת מצרים אך מבקשים מקלט בישראל, הינה הפרה של החוק הבינלאומי, המחייב לאפשר כניסה כדי לבדוק את בקשות המקלט.

"כמו כן, זוהי הפרה של עקרון האי החזרה של אדם למקום שצפויה סכנה לאדם או לחירותו". במוקד הוסיפו כי "בית המשפט כבר קבע שאין לגרש אדם למקום בו אין אנו יכולים להבטיח את שלומו, וידוע שמצרים מגרשת את מבקשי המקלט בחזרה לארצות מוצאם".

פרופסור רובי סייבל, מומחה למשפט בינלאומי ולשעבר היועץ המשפטי של משרד החוץ, הסביר בשיחה עם ynet כי הדין הבינלאומי לא קובע שקיימת חובה להכניס את המסתננים, אך מדובר בשאלה של פרשנות. "יש משפטנים", אמר סייבל, "רובם מארגוני זכויות אדם, שקובעים שאם מבקש המקלט מגיע לגדר שלך, אתה חייב לתת לו להיכנס, משום שאחרת אתה שולח למקום שבו נשקפת לו סכנה ובכך אתה מפר את עיקרון אי ההחזרה".

עם זאת, ציין סייבל, כי הוא לא מכיר נציג של מדינה שטוען שקיימת חובה כזאת. "החוק הישראלי כלל לא מתייחס לסוגיה הזאת", הוסיף סייבל. "אני באופן אישי סבור שאין חובה משפטית במקרה שמישהו מתדפק על גדר הגבול, אך אם מבקשי המקלט שטוענים לנרדפות נמצאים במקרה הזה כבר בשטח המדינה והגבול נמצא מעבר לקו הבינלאומי, אז חייבים להכניסם לשטח ישראל ולבדוק את טענותיהם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "באזור האמור, קיים תוואי רצוף של גדר שהוקמה לאחרונה במטרה למנוע כניסה ללא היתר לשטח מדינת ישראל. בצדה המערבי של הגדר, הפונה לשטח מצרים, מצויה בימים האחרונים קבוצת זרים אשר כניסתם לישראל נמנעת הודות לגדר זו. משיקולים הומניטריים כוחות צה"ל מעבירים מים, מבעד לגדר, לזרים".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.