פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 147  /  התקפלות באילת: ילדי הזרים ילמדו עם ישראלים

התקפלות באילת: ילדי הזרים ילמדו עם ישראלים

26.8.2012 19:14 | אביאל מגנזי ועומרי אפרים

יום לפני פתיחת שנת הלימודים החליטה עיריית אילת לשלב את ילדי הזרים שמתגוררים בעיר במסגרת מערכת החינוך העירונית. נציגי העירייה, משרד החינוך וארגוני הסיוע לזרים הגישו היום (א') לבית המשפט העליון הודעה מוסכמת שבה נאמר כי ילדי הזרים יפוזרו בין בתי הספר בעיר לפי אזורי הרישום שלהם. ההסדר שאליו הגיעו הצדדים מחייב את אישור בית המשפט העליון.

מההסכם בין הצדדים עולה כי הילדים הזרים ישולבו ב"כיתות קלט" (בדומה לכיתות לעולים חדשים), בהתחשב בפערים הקיימים במקצועות הלימוד. מטרת כיתות הקלט תהיה לתת מענה חינוכי לתלמידים שאצלם קיימים פערים במקצועות הלימוד בהתאם להערכות הפדגוגיות. עוד הוסכם כי במחצית שנת הלימודים ובתומה יתבצעו הערכות פדגוגיות לכל תלמיד כדי לבדוק את המענה שניתן בכיתות הקלט ואת האפשרות לשלבו בכיתה רגילה.

ביום חמישי שעבר מתח בית המשפט העליון ביקורת חריפה על העירייה ועל משרד החינוך שביקשו להפריד את ילדי הזרים ושלח את הצדדים לקיים מגעים אינטנסיביים למציאת פתרון עוד לפני פתיחת שנת הלימודים. השופט יורם דנציגר אמר: "אני לא יודע מה היה קורה אם במדינה אחרת היו אומרים לקבוצה אתנית אחרת, לאו דווקא יהודים, שמסיבות כאלו ואחרות מוטב שהם ילמדו בבית ספר נפרד".

הדברים הקשים שהוטחו בעירייה שאותה ייצגו עו"ד עופר בר-און ובמשרד החינוך אותה ייצגה עו"ד יוכי גנסין, נאמרו במהלך הדיון בערעור שהוגש נגד החלטת בית הדין לעניינים מנהליים בבאר שבע שקבע שהפרדת ילדי הזרים במערכת החינוך באילת אינה חוקית. "האם לא כדאי לנתב את המשאבים לשילוב הילדים במערכת החינוך הרגילה", תהה השופט סלים ג'ובראן, בהנחה שמדובר בעשרות תלמידים בלבד.

ועד ההורים המרכזי של בתי הספר באילת, שאיים להשבית את הלימודים אם ייכפה שילוב הזרים, הודיע הערב בתום דיונים כי לאור הסכם הפשרה לא ישבית את מערכת החינוך באילת. "ועד ההורים ימשיך לעקוב", נמסר.

עורכי הדין יונתן ברמן, ענת בן דור ואסף וייצן שייצגו את ילדי הזרים אמרו כי "אנו מברכים את עיריית אילת ואת משרד החינוך על שנקטו בשלבים האחרונים של ההליכים המשפטיים בגישה ראויה ופרקטית".

עוד אמרו עורכי הדין של ילדי הזרים כי "ההסדרים שעליהם סוכם בעקבות הערות בית המשפט מבטיחים כי הזכויות והאינטרסים של כלל ילדי אילת - מבקשי המקלט והישראלים כאחד - יישמרו, וכי השילוב במערכת החינוך ייעשה תוך נקיטת אמצעים שיבטיחו צמצום פערים. נוסיף ונעקוב אחר יישום ההסדר בפועל".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.