פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 149  /  בחזרה ל-2004: אלימות וביזה בדרפור

בחזרה ל-2004: אלימות וביזה בדרפור

23.8.2012 9:07 | ג'פרי ג'לטמן

זו היתה תמונה שהזכירה ימים אחרים, משנת 2004, כאשר בערבות המדבר הסודאני של דרפור התחוללה מלחמה. מאות פרשים חמושים רכובים על סוסים, גמלים וחמורים, או יושבים בג'יפים ששעטו אל מחנה עקורים בקסאב והחלו לבזוז, לאנוס ולירות לכל עבר.

בתוך שעות ספורות נותרו במקום גופות רבות ועשרות אלפים בני אדם נמלטו על נפשם. "הג'נג'וויד הגיעו והרסו הכול, לקחו הכול", אמר תושב המחנה שסירב להזדהות, בהתייחסו לפורעים הרכובים.

אבל מעשי האלימות, שאותם תיארו אנשי או"ם ועובדי סיוע כקשים ביותר שדרפור ידעה זה שנים, לא אירעו בשנת 2004, אלא בחודש זה ובשנה זו. "לא ראינו משבר כזה כאן זמן רב", העיד כיריטופר סימניק, דובר כוח השלום של האו"ם בדרפור (Unamid).

קרוב לעשור אחרי פרוץ המלחמה הראשונה, דרפור נותרה ארץ של ניגודים. חלק מהאזורים נעשו יציבים, אפילו שלווים, אומרים תושבים מקומיים, דוגמת חלקים במערב דרפור שבהם מתחילות אלפי משפחות לשוב סוף סוף לביתהן; אזורים אחרים, לעומת זאת, יודעים עדיין עימותים אלימים.

לדברי גורמי או"ם, המגמה הכללית בשנתיים האחרונות היתה של שיפור מאופק, לצד ירידה הדרגתית של מספר ההרוגים; אבל לנוכח הגידול שחל השנה בפשיעה, בהתקפות המורדים ובמקרי האונס, הם מזהירים, דומה שהכיוון נוטה להתהפך.

פעילי זכויות אדם טוענים שהודעות הרשמיות של הממשלה מציירות תמונה ורודה מטעה, וקובלים על כך שכוח השלום של האו"ם, שעלותו כ‑1.5 מיליארד דולר בשנה, אינו מצליח למלא את משימתו העיקרית: הגנה על האזרחים.

במקרה של מחנה קסאב, למשל, רבים מהקורבנות התחננו להגנה עם הסתערות המיליציות החמושות, אבל בשל עוצמת ההתקפה והשיטפונות שחסמו כמה מהכבישים, כוח השלום של האו"ם הגיע למקום רק כעבור שלושה ימים. אבל גם כאשר הגיע, הם נסוגו חזרה כי כוחות הממשלה לחמו עדיין באנשי המליציות החמושות. רק כעבור ימים הצליחו כוחות הממשלה להשליט במקום מראית עין של שקט. כוחות הממשלה בדרפור פועלים בימים אלה עד לסף יכולתם, אבל גם מצדיקים במקביל את השם שיצא להם כגרועים שבעבריינים. ביום שישי שעבר הגיעו דיווחים שחיילים עריקים שודדים דוכנים בשוק בטאביט, פורצים לחנויות ויורים באזרחים.

בחודשים האחרונים נודע על הפגזות כבדות בג'בל מרה, מחאות קטלניות בניאלה, עימותים קשים ליד טאבון ותקיפת מחנות עקורים ברחבי דרפור. פעילים, אקדמאים, וגורמי או"ם, אומרים שהאלימות בדרפור קשורה ישירות למצוקות הכלכליות שגברו בסודאן בעקבות פרישת הדרום, יחד עם עתודות הנפט הגולמי שלה. "המיליציות עושים את זה כדי לשים יד על רכוש", אומרת סוזן ברגס לנט, סופרת אמריקאית המעורבת בפעילות מרכז למען נשים במחנה קסאב.

היא אמרה שכל מה שהיה במרכז נבזז, כולל דלתות המתכת הכבדות שנעקרו מציריהן, ושארגוני נשים בדרפור מדווחים על עלייה חדה במספר מעשי האונס באזור. גורמי או"ם אומרים שהם מודעים לכך שבמקומות מסוימים חלה עלייה בהיקף הפשיעה, אבל מציינים שלולא נוכחות Unamid בשטח, קרוב לוודאי שהמצב היה חמור בהרבה.

מעשי האלימות בקסאב החלו ב‑1 באוגוסט, לאחר שפקיד מקומי נורה למוות בשוק, על רקע הסכסוך המתמיד בין התושבים הלא ערביים למיליציות הפועלות עם הממשלה.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.