פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 150  /  עיריית תל אביב דורשת לפנות מכולה ובה ציוד אזרחי דרום סודאן שגורשו

עיריית תל אביב דורשת לפנות מכולה ובה ציוד אזרחי דרום סודאן שגורשו

16.8.2012 20:01 | אילן ליאור

עיריית תל אביב הציבה הבוקר דרישת פינוי על מכולה גדולה בגן לוינסקי ובה ציוד השייך לאזרחי דרום סודאן המגורשים בימים אלה לארצם. מאות מאזרחי דרום סודאן שגורשו השאירו במכולה ציוד שלא התאפשר להם להעלות למטוס ושילמו עבור המשלוח. המכולה מיועדת להישלח לקראת סוף החודש בספינה לקניה ומשם לדרום סודאן. היא הוצבה בקצה הגן, על גבי חניות המסומנות בכחול-לבן. אף שאינה מפריעה לתנועה ולמרות שפע החניה באזור, מתעקשת העירייה לפנות את המכולה.

הבוקר, מעט לפני 12 בצהריים, הציב פקח העירייה דרישת פינוי על המכולה העמוסה בציוד רב. על הצו נכתב כי המכולה הושארה בשטח ציבורי בלי היתר. האחראים להצבתה נדרשים לפנותה בתוך ארבע שעות. "אי מילוי דרישת הפקח תאלץ אותנו לבצע פעילות אכיפה", מזהירה החותמת על הצו, שנכתב בעברית בלבד. לפי שעה העירייה לא פינתה את המכולה, בעלת קיבולת של 32 טון, וגם לא נקטה פעולות אחרות.

סיימון דוקה, אזרח דרום סודאן המתגורר בישראל 17 שנה ומחזיק בתעודת זהות ישראלית ארגן את הצבת המכולה. הוא מספר כי בחודש שעבר שלח מכולה דומה לגל הראשון של המגורשים. גם אז הציבה העירייה דרישת פינוי על המכולה, אך לבקשת גדעון כהן, מרכז פרויקט יציאה מרצון ברשות האוכלוסין וההגירה, אפשרה לבסוף את השארתה במקום.

על המכולה הדביק דוקה שלט, המסביר את מטרתה. "מכולה זו משמשת לאחסון ציוד אישי של פליטים מדרום סודאן שחזרו לארצם. עקב מגבלת המטען במטוס אנשים רבים לא יכלו לקחת את כל חפציהם אתם לדרום סודאן, ומעוניינים לקבל אותם כאשר יגיעו לשם", כתב. "כל הציוד בפנים יישלח באונייה לדרום סודאן ובתום התהליך מכולה זו תפונה ממקומה. אני מבקש מפקחי העירייה – אנא גלו הבנה לעזרה החשובה שאנו מנסים להעניק. המכולה ממוקמת בצורה שתגרום הפרעה מינימלית לסביבה".

"יש עדיין 80 אנשים שרוצים לשים את הדברים שלהם במכולה. כמה מהם היו בבית סוהר עד עכשיו", מסביר דוקה בשיחה עם "הארץ". "אנשים רוצים לשלוח מכונת כביסה, מקרר, מיטה של הילדים, עגלות של הילדים. בסודאן אין שום דבר. הכל ריק לגמרי. אפילו בית אין. הכל בונים חדש", הוא מוסיף. לדבריו, אפילו רשות האוכלוסין וההגירה ביקשה להעביר אליו תיקים של אזרחי דרום סודאן שלא ניתן היה להעלות למטוס מפאת העומס.

לעזרתו של דוקה נרתמה חברת מועצת העיר תל אביב רחל גלעד וולנר (עיר לכולנו). היא פנתה היום לראשי אגף הפיקוח ולמשנה למנכ"ל העירייה, רובי זלוף, וביקשה לבטל את דרישת הפינוי, אך טרם נענתה. "אני פעילה במרק לוינסקי ועוקבת אחרי הסיפור יותר מחודש. לרגע חשבתי שעיריית תל אביב שינתה קצת את עורה, אבל היא עדיין מתגלה כעירייה אטומה וחסרת רגישות. אני מקווה שקובעי המדיניות יתעשתו ויאפשרו למגורשים לקבל את הציוד כראוי".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "המכולה הוצבה בניגוד לחוק וללא היתר באופן שהיווה הפרעה לתנועה ברחוב, ועל כן העירייה פועלת לפינויה מהמרחב הציבורי. החפצים יאוחסנו במחסן עירוני".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.