פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 109  /  צה"ל מסרב להכניס פליטים אריתראים

צה"ל מסרב להכניס פליטים אריתראים

18.4.2011 1:56 | יובל גורן

עדויות שהתקבלו בארגון "רופאים לזכויות אדם" ומוקד הסיוע לעובדים זרים מעלות חשש כבד לחייהם של כ-40 מבקשי מקלט מאריתריאה, שנתפסו ביום רביעי האחרון בגבול ישראל-מצרים על ידי חיילי צה"ל, אולם סרבו להישמע להוראות החיילים לשוב על עקבותיהם. על פי העדויות, למעט שתי נשים שהחיילים אפשרו את כניסתם לארץ, מרבית חברי הקבוצה סרבו לעזוב את המקום והם שוהים מאז השבוע שעבר במדבר, כשהם ללא מזון, מים או מחסה.

ביום רביעי שעבר הגיעו חברי הקבוצה, כ-50 אריתראים בהם גברים ונשים אשר שתיים מהן עם ילדיהן, לגבול ישראל מצרים, במטרה להיכנס לגבולה ישראל ולבקש מקלט מדיני. למרות הצהרות שהשמיעה בעבר המדינה לפיהן חיילי צה"ל לא מיישמים בשטח את נוהל "החזרה חמה", לפי כל מסתנן או מבקש מקלט שמגיע לגבול מוחזר למצרים היות ובישראל הבינו כי לא ניתן לתאם זאת עם השלטונות המצרים, עדויות אחת הנשים שהחיילים אפשרו את כניסתה מתארות התנהלות מעוררת מחלוקת מצד החיילים ביחסם למבקשי המקלט.

לדברי אחת הנשים, שנפגשה עם מתנדבי "רופאים לזכויות אדם", לאחר שהיא והאישה השנייה לה היו ילדים הופרדה מהקבוצה, האריתראים ניסו שוב ושוב להיכנס לארץ למרות שהחיילים לא אפשרו זאת, ובניגוד להתנהלות החיילים כלפי מבקשי המקלט במרבית המקרים, לא הציעו להם מים, מזון או כל סיוע אחר, למרות מצבם הנפשי והפיזי הקשה של מבקשי המקלט.

בשלב מסוים החליטו חברי הקבוצה שהם לא זזים מהמקום, והתיישבו סמוך לגבול. לדברי האישה, במשך שלושה ימים לפחות ישבו האריתראים במקום, בשמש הקופחת, כשהם ללא מזון או מים.

בשלב מסוים, כך על פי העדות, שמונה מהם החליטו לעזוב, כאשר שני גברים מתוך השישה פנו חזרה למצרים. על פי עדויות השישה האחרים, שהגיעו לאחר מספר ימים לאילת, זמן קצר לאחר שהשניים נעלמו משדה ראייתם נשמעו מספר יריות, והם אינם יודעים מה עלה בגורלם. ששת האחרים שהגיעו כאמור לאילת פגשו סודנים ששוהים בעיר, ואלה סייעו להם התקשרו למכריהם ולמוקד הסיוע לעובדים זרים.

מאז היוודע המקרה פועלים בארגון רופאים לזכויות אדם לברר מה עלה בגורל שאר חברי הקבוצה, אולם עד כה ללא הצלחה. "ככל הידוע לנו ייתכן שהם עדיין יושבים שם ומחכים, בשרב הכבד, באמצע המדבר", אמרו הערב בארגון. "כל זה מתרחש בניגוד להצהרת המדינה

בבג"ץ שלא מחזירים נשים כבר זמן מה ומאז תחילת מרץ כלל לא מתבצעת 'החזרה חמה', מאחר ואין עם מי לדבר בצד המצרי", הוסיפו.

בצה"ל סרבו אמש להתייחס לשאלה מה עלה בגורלם של האריתראים שנותרו בשטח ולשאלה האם צה"ל פועל בנוהל "החזרה חמה" בניגוד לעמדת המדינה כפי שהוצגה בבג"ץ, אולם לא הכחישו כי חיילים אכן איתרו את חברי הקבוצה בשבוע שעבר.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.