פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 351  /  עוזבים מרצון? "חזרה לסודן - גזר דין מוות"

עוזבים מרצון? "חזרה לסודן - גזר דין מוות"

14.12.2010 19:01 | בועז פיילר

ביום שאחרי הצעד התקדימי, שבמסגרתו נשלחו כ-150 פליטים סודנים במטוס בחזרה למולדתם, ניכר החשש בקרב חבריהם שנותרו בישראל מגורל דומה. "אם ינסו להעלות אותי למטוס, אני יודע שזה גזר דין מוות עבורי", אמר היום (ג') סמואל ג'ונסון, שברח לכאן מהמדינה האפריקנית. פליט אחר, ג'ון מלוט, ניסה להסביר: "דווקא אתם כישראלים חייבים להבין טוב מאחרים מה צפוי לנו במשטר איסלאמי".

אלאדין אבקר, רכז תחום הנוער והקהילה בארגון "אסף", המטפל בפליטים ומבקשי מקלט בישראל, נמלט בעצמו מרצח העם בדרפור, ומצא עבודה בארץ. "זו טעות קשה, מחזירים אנשים למותם", התעקש היום. "אלה שחזרו אינם כולם מדרום סודן. חלקם מדרפור ומצפון סודן, והמציאות שבגללה ברחו - רצח העם והדיקטטורה האיסלאמית - עדיין לא השתנתה".

אבקר ציין גם כי דו"חות האו"ם לגבי העתיד להתרחש בדרום סודן ובשאר חלקי המדינה מנבאים שחורות. "ירצחו אותם", פסק לגבי הפליטים החוזרים. "אנשים גרים בגינת לוינסקי בלי קורת גג, בגשם ובקור, בלי פרנסה, ואז הם מחליטים לחזור. אני שואל אתכם - איזו מן בחירה זו? אנשים אומרים לעצמם - 'במקום למות בגינת לוינסקי או להיכלא במתקן החדש שייבנה בדרום הארץ, אני מעדיף למות במדינה שלי'. שם אולי יש להם סיכוי לברוח, כי הם מכירים את השטח והשפה".

הוא סיפר כי הוא חושש שייאלץ לשוב לסודן בעצמו. "אני פוחד שיכלאו אותי בכלא החדש בדרום, והכי אני מפחד שירצחו אותי בכלא בסודן אם אחזור. אני אקבל שם אוטומטית עונש מוות, כמי שחי ועבד בישראל. אני אומר למחזירים - זה לא רצון חופשי! תנו להם את הזכויות שלהם, ואז תשאלו אותם אם הם מעוניינים לחזור. תנו להם אפשרות להתפרנס, תנו להם קורת גג, והסירו מהם את האיום להיכלא בדרום".

גם ג'ון מלוט, שהגיע לישראל מדרום סודן, אומר כי מוטב לו להישאר כאן, משום שבארצו - יהרגו אותו בוודאות. "יצאנו משם כי המצב היה כל כך מסוכן והרגו כל כך הרבה אנשים מבינינו. השלטונות המוסלמיים שם לא מרוצים מזה שהגענו לכאן, וגם אם נחזור ולא ניעצר או ניהרג מיד - לא נקבל עבודה ויתנכלו אלינו תמיד".

לדברי מלוט, דווקא ישראל חייבת להבין את מצבם של הסודנים הנמצאים בתחומה, ולסייע להם כפליטי מלחמה. "אנחנו סובלים גם כאן. אין לנו פה עבודה או עתיד, ואלה שעזבו אמרו שעדיף להם למות שם מאשר כאן. מלוט סיפר כי יש לו ארבעה ילדים בישראל, וכי הם יותר ישראלים מאשר סודנים. "הם עלולים להיות בסכנה חמורה אם רק יידעו שהם חיו בישראל. דווקא אתם כישראלים חייבים להבין טוב מאחרים מה זה משטר איסלאמי", טען.

סמואל ג'ונסון, שהגיע מצפון סודן, סיפר כי הסכנה בבית אורבת לו גם משום שלממשלה המקומית אין קשרים דיפלומטיים עם ישראל. "הם תומכים בפלסטינים, הם חלק מהליגה הערבית, והם מכירים בכל המדינות מלבד ישראל. אם מישהו מצפון סודן יחזור מישראל, הוא ייהרג מיד", הסביר.

הוא הזכיר כי ממשלת דרום סודן עומדת לקיים ב-9 בינואר משאל עם על השאלה אם להקים מדינה עצמאית בחבל הדרומי: "לכן, כל אלה שחזרו לדרום חייבים להיות במקור מהדרום או בעלי משפחה שם, ורק כך יש סיכוי שאולי הם יהיו בטוחים. רק בדרום המטוס יכול לנחות. אם ממשלת צפון סודן תדע על כך, זו תהיה סכנה נוראית לאנשים ולהמשך החזרת הסודנים לארצם".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.