פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 126  /  שיא במספר המסתננים מאפריקה: 700 בשבוע אחד

שיא במספר המסתננים מאפריקה: 700 בשבוע אחד

7.11.2010 22:26 | דנה ויילר-פולק

מספר המסתננים הבלתי חוקיים ממשיך לעלות ולשבור שיאים מדי שבוע. השבוע נכנסו לישראל מספר שיא של כ-700 מסתננים מאפריקה, כך דיווחה הערב (ראשון) רשות ההגירה. בשנת 2010 חלה עלייה חדה של 300% במספר המסתננים כשעד חודש נובמבר הסתננו לישראל 10,858 איש. זאת לעומת שנת 2009 אז הסתננו לישראל 4,341 איש.

כפי שעולה מפילוח המסתננים מדובר לרוב בגברים בגילאי 20-35 המגיעים מאפריקה, לרוב מסודן ואריתריאה. ליוצאי סודן לוקח ארבעה עד שבעה ימים להגיע לישראל בעוד שליוצאי אריתראיה לוקח עד חודש ימים.

המסתננים משלמים תמורת הגעתם כ-3,000 דולרים, ונראה שהם מקבלים את מלוא המידע על ההליך שיעברו עם הגעתם לישראל, כך לפי רשות ההגירה. המסתננים מאריתריאה הם לרוב נוצרים שמגיעים לישראל מדרום המדינה והמסתננים מסודן הם נוצרים או מוסלמים המגיעים מצפון או מרכז מדינתם. הסודאנים מתורגלים כאמור לתהליך ויודעים שלאחר קליטתם ישוחררו ממתקן הכליאה בסהרונים.

אחרי בדיקה שנעשתה ברשות האוכלסין וההגירה עולה כי המסתננים כבר לא מתמקמים רק בערד, אילת או בתל אביב, אלא ניתן למצוא אותם בריכוזים משתנים גם בטבריה, עפולה, חיפה, אשדוד, אשקלון, בני-ברק, שדרות, אופקים, נתיבות ובאר שבע.

בשבוע שעבר ערך שר הפנים אלי ישי סיור יחד עם מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי בקציעות, באילת ולאורך הגבול במעקב אחר תוואי ההסתננות. בן עמי אמר כי "מזה חודשים רבים אנו מתריעים על תופעה הולכת וגדלה ואנו עדים למספרים שהופכים לתופעה מדאיגה שיש למצוא לה טיפול הולם בהקדם המיידי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס ביולי האחרון לבעיית המסתננים ואמר כי "ישראל ניצבת בפני סכנת שיטפון של הסתננות עובדים בלתי חוקיים מאפריקה". נתניהו הזהיר במהלך דיון על גיבוש מדיניות הגירה לאומית כי זהו "איום מוחשי על אופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה".

לדבריו, רוב המדינות המערביות כבר נקטו שורת פעולות כדי למנוע סכנה דומה. "לא ייתכן שדווקא בישראל, שהיא ללא ספק המדינה המאוימת ביותר בעולם המערבי, אין מדיניות הגירה ממלכתית שמגנה על האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו. הנושא לא טופל במשך שנים רבות, והשאיפה שלי היא להביא אותו לחקיקה בצורה מסודרת ואחראית עוד השנה, במושב החורף של הכנסת".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.