פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 127  /  חשיפה: נתניהו שוקל לשלם כדי לגרש את הזרים

חשיפה: נתניהו שוקל לשלם כדי לגרש את הזרים

27.10.2010 17:09 | אטילה שומפלבי

על זה כנראה שגם אתם עוד לא חשבתם: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המוטרד מהטיפול במהגרי העבודה הבלתי חוקיים שנכנסים לישראל, מתכוון להאיץ את גירושם. ל-ynet נודע כי נתניהו מתכוון לטפל אישית בנושא, ובוחן את האפשרות לפתוח במשא ומתן חשאי עם מדינות באפריקה, ולשלם להן מיליונים כדי שיקלטו את המגורשים.

נתניהו רואה בהמשך כניסתם של מהגרי עבודה מאפריקה לישראל סכנה דמוגרפית לישראל, ואף התבטא לאחרונה בשיחות סגורות בחריפות נגד הטיפול הקיים בנושא. אי לכך, הוא בוחן צעדים אותם הגדיר ככאלה ש"יטלטלו את המדינה".

ל-ynet נודע כי ראש הממשלה שוקל למנות אדם שיהיה ממונה על המשא ומתן עם המדינות האפריקניות, ואף אמר כי יהיה מוכן לשלם מיליוני דולרים למדינות שיסכימו לקלוט את המגורשים. אפשרות נוספת היא בניית מחנה במדינה הקולטת. המטרה: לצמצם באופן משמעותי ותוך זמן קצר את מספר מהגרי העבודה החיים בישראל, שלדעת נתניהו פוגעים באיזון הדמוגרפי העדין במדינה. הרעיונות עלו בדיונים בפורום מצומצם לנושא, טרם התקבלו החלטות - אבל נתניהו התייחס בחיוב לרעיון.

כ-1,200 אפריקנים מסתננים לישראל מדי חודש, ובמערכת הביטחון אומרים שרק מעטים מהם זוכים להגדרה "פליטים". בכירים במערכת הביטחון אמרו ל-ynet כי "ראש הממשלה מוטרד מאוד מהנושא, והוא רוצה לקדם אותו כמה שיותר מהר. הטיפול בנושא מהגרי העבודה הוא רב תחומי, ובניית גדר אינה מספיקה. חיילי צה"ל לא יכולים לירות במהגרי עבודה שנכנסים לישראל, ולכן קשה מאוד למנוע את כניסתם. הבעיה חמורה ביותר, וצריך לטפל בה".

במערכת הביטחון משבחים את יוזמתו של ראש הממשלה לפתוח במשא ומתן עם מדינות באפריקה, אך בכירים במערכת הביעו חשש כי פרסום היוזמה "יפגע ביכולת ליישם אותה. יש לא מעט מדינות באפריקה שלא ירצו שיתפרסם שהן מקיימות יחסים מהסוג הזה עם ישראל. הנושא מאוד רגיש, והשאלה היא אם הוא ישים".

גורמים בסביבתו של נתניהו ציינו כי "אין זו הפעם הראשונה שההצעה לגרש את מהגרי העבודה עולה במערכות השונות. הצעה כזו עלתה גם בעבר". עם זאת, על פי החוק הבינלאומי לא ניתן לגרש אדם ממדינה מבלי שתהיה לו כתובת להגיע אליה.

בתוך כך, נציגי מערכת הביטחון הודיעו היום במהלך ישיבת הקבינט כי בניית המחסום בגבול עם מצרים תחל בחודש הבא. בכיר במערכת הביטחון אמר כי "אנחנו פועלים על פי החלטת הממשלה, והבנייה תתחיל כפי שנקבע".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.