פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 127  /  "משרד הביטחון מונע בניית גדר נגד פליטים"

"משרד הביטחון מונע בניית גדר נגד פליטים"

27.10.2010 7:48 | אראל סג''ל

"גדר המסתננים" הייתה אמורה לקום בגבול ישראל-מצרים, במטרה לבלום את גל הפליטים ששוטף את המדינה. עשרת אלפים איש מאפריקה חצו את הגבול רק במהלך השנה האחרונה והפכו בכך את ישראל לארץ מקלט של ממש.

הממשלה הורתה על הקמת גדר כבר לפני שבעה חודשים, אולם עד לרגע זה הגבול עדיין פרוץ לחלוטין. מכתב חריף שניסח מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, לראש הממשלה, לשרים ולמזכיר הממשלה צבי האוזר והגיע לידי מעריב חושף את הסיבה: משרד הביטחון, כך מתברר, משתמש בכסף שהוקצה להקמת הגדר כדי לשלם משכורות לעובדי תע"ש, התעשייה הצבאית.

"בעקבות החלטת הממשלה מיום 14.3.10, הוטל עליי לעמוד בראש הצוות הבין-משרדי שיעקוב אחרי בניית הגדר", כותב גבאי. מתוקף תפקידו זה מחויב גבאי בדיווחים לקבינט על אודות ההתפתחויות בהקמת גדר הפליטים.

המנכ"ל של נתניהו מאשים את משרד הביטחון בהפרה בוטה של החלטת הממשלה. "משרד הביטחון החליט לנצל את תקציב הפרויקט, כפי שנקבעו על ידי הממשלה, לטובת מימון משכורות לאנשי תע"ש", הוא כותב.

מדברי גבאי, כפי שבאים לידי ביטוי במכתב שהעביר לשרי הקבינט והגיע לידי מעריב, עולה כי משרד הביטחון נוקט שורה של צעדים שעלולים להביא אפילו לטרפודו של הפרויקט כולו. בתום דיון שקיים בספטמבר 2010 הורה גבאי כי נציגי משרד הביטחון וצה"ל יציגו למנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים את השינויים בתוואי הגדר. הדיון שעליו הורה גבאי מעולם לא התקיים.

"נציגי מערכת הביטחון וצה"ל קיבלו הוראה מפורשת לא להשתתף בדיון הזה", הוא כותב. גבאי פנה בטרוניה למנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אהוד שני. התשובה שקיבל מדהימה: "מנכ"ל משרד הביטחון הדגיש בפניי כי מערכת הביטחון לא תאשר תוכניות אצל אף גורם חיצוני לה - וכי אם הממשלה תתעקש על כך אין בכוונת מערכת הביטחון לבצע את הפרויקט".

אייל גבאי מבהיר במכתבו החריף לשרים ולמזכיר הממשלה כי בנסיבות האלו הוא אינו יכול לעמוד במשימה שהטילה עליו הממשלה. "אבקש להבהיר לקבינט כי אין ביכולתי להבטיח כי המכשול ייבנה באופן שהוצג מלכתחילה על ידי מערכת הביטחון, כי ייתן מענה לבעיית המסתננים וכי יעמוד בלוח הזמנים שבנתה הממשלה".

המכתב שהובא כאן משקף מציאות חמורה: מנכ"ל משרד ראש הממשלה מאשים למעשה את עמיתו ממשרד הביטחון ואת מערכת הביטחון כולה בטרפודו של פרויקט שעליו החליטה הממשלה, פרויקט שאמור לבלום את שטף הפליטים האדיר שמגיע לישראל מדי שנה.

המספרים מבהילים: עד שנת 2006 הסתננו לישראל 1,100 פליטים בלבד. אולם בשנים האחרונות עלה המספר בהתמדה, ובשנה האחרונה נכנסו אלף פליטים מדי חודש - עשרת אלפים בעשרה חודשים.

על פי הערכות, כאלפיים נוספים הצליחו לחדור במהלך השנה החולפת בלי שכניסתם תועדה ונרשמה, כך שהמספר הכולל גדול עוד יותר. בסך הכל שוהים כעת בישראל, על פי הערכות רשות האוכלוסין וההגירה, למעלה מ-30 אלף מסתננים.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.