פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 127  /  הצעה: דיור בר השגה בדרום ת"א - לחרדים בלבד

הצעה: דיור בר השגה בדרום ת"א - לחרדים בלבד

24.10.2010 12:34 | יואב זיתון

דיור בר השגה, אך ממש לא לכולם: חברי מועצת העיר תל-אביב צפויים לדון מחר (יום ב') בהצעה יוצאת דופן לסדר, שהגיש חבר המועצה בנימין בביוף (ש"ס), לפיה העירייה תסייע כלכלית למשפחות חרדיות, שיעברו לגור בשכונות שפירא וקריית שלום בדרום העיר. ההצעה עוררה זעם בקרב סיעות שונות במועצה.

לפי ההצעה, שכותרתה "דיור בר השגה למשפחות חרדיות", לה אמור להגיב ראש העיר רון חולדאי, העירייה תאשר "תוכנית חירום דחופה, לתמיכה כספית במימון שכר הדירה למשפחות היהודיות החדשות, לצד פטור מארנונה למשך שלוש שנים עד לחיזוק השכונה, וכן מימון הסעות ילדים לבתי ספר והנחות לגני הילדים".

בביוף מנמק את הצעתו נוכח, "התרבות הפליטים האפריקנים שמציפים את דרום תל-אביב וגורמים לשינוי דמוגרפי הולך וגדל, שגורם לקיפאון במעבר של יהודים לשכונות אלו".

בביוף, שתמך בעצומות הרבנים והמתווכים שקראו שלא להשכיר דירות לפליטים, הסביר עוד כי "לפי נתוני המשטרה חלה עלייה דרמטית בנתוני הפשיעה בשכונות שלמות שהתמלאו בפליטים, שאין להם דבר ולא חצי דבר משותף למדינתנו, לא שפה, לא תרבות, לא היסטוריה - בקיצור אינם עמי ובגלל המדיניות הסלחנית הם הולכים ומתרבים באזור". חבר המועצה מש"ס ציין שאם חולדאי ישיב שאין לו תקציב ל'פרויקט המבורך', אזי עליו לדאוג לכך דרך מקורות מימון ממשלתיים.

חברת מועצת העיר מסיעת עיר לכולנו המתגוררת בקרית שלום, יעל בן יפת, מתכוונת לבקש דיון בהצעה נגדית בנושא. היא הסבירה בשיחה עם ynet כי המצב בשכונות הדרום הוא אכן בכי רע מהרבה בחינות והשקעת משאבים בהן ובתושביהן היא דבר הכרחי. "טוב יעשה בביוף אם את ההשקעה הכספית הרבה הוא ידרוש לתושבי השכונות הקיימים ולא ינסה לדאוג לחדשים", היא אמרה. "הנחות בארנונה, השקעה בחינוך ובמוסדות תרבות לתושבים הוותיקים הוא המהלך הנכון בכדי לחזק את תושבי השכונות ואת הקהילות שלהן".

יו"ר הוועדה לדיור בר השגה בעירייה וראש סיעת הליכוד בתל אביב, ארנון גלעדי, אמר כי "בעיית הפליטים היא אכן חמורה מאוד, וחייבים לטפל בה ביתר שאת כדי לעצור את התפשטותה, אך הצעה הזויה שכזו לא ראויה לעלות לסדר. אנחנו מקדמים פתרונות של דיור בר השגה במתחמים שונים בדרום העיר כגון מתחם נס לגויים ומתחם הגדנ"ע, כך שצריך לעשות יותר ולדבר פחות".

חבר המועצה ראובן לדיאנסקי (לתת לחיות) שמתכוון להתנגד להצעה, אמר כי ניסיונותיהם של נציגי החרדים בעירייה לשנות את אופיין החופשי של השכונות בעיר, הוא פסול וראוי לגינוי, וכך צריך גם ראש העיר לעשות. "מדובר בניסיון ציני להשתמש בבעיית הפליטים והעובדים הזרים על מנת ליצור מציאות חדשה בעיר, שבמקום לדאוג לדיור ראוי עבור התושבים הצעירים מנסים לייבא פליטים חרדים ממקומות אחרים וליישב אותם ברחבי העיר".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.