פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 128  /  אמנסטי אינטרנשיונל חילק שלגונים לחיילים וקרא לצבא להקפיא את ההחזרה החמה

אמנסטי אינטרנשיונל חילק שלגונים לחיילים וקרא לצבא להקפיא את ההחזרה החמה

11.10.2010 16:10 | אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל

פעילי אמנסטי אינטרנשיונל יצאו בסוף השבוע , לבסיסי הצבא על גבול ישראל-מצרים, למבצע הסברה כחלק מקמפיין "מקפיאים את ההחזרה חמה". הפעילים חילקו לחיילים שלגונים וקראו במעמד זה לצבא ולמשרד הביטחון להפסיק את השימוש בנוהל "החזרה חמה" - הנוהל המסמיך את חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב להחזיר מבקשי מקלט למצרים זמן קצר לאחר שחצו את הגבול.

הנוהל השנוי במחלוקת, אשר עתירה כנגד השימוש בו תלויה ועומדת בבג"צ, מסכן את חייהם של המוחזרים. כתוצאה מהשימוש בנוהל נשלחו מאות פליטים בחזרה למצרים, שם נכלאו לחודשים רבים, חלקם אף גורשו לסודן ואריתריאה, למרות ששם מאיימת עליהם סכנה של רדיפה, עינויים ומוות. ישראל מחויבת על פי אמנות בינלאומיות להימנע מלשלוח מבקשי מקלט אל מדינות בהן נשקפת להם סכנה כמו מצרים. למבקשי המקלט המוחזרים למדינה זו, לא ניתנת גישה לעורכי דין, ונמנע פיקוח של האו"ם להבטחת שלומם. מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל בישראל, איתי אפשטיין: "השימוש בנוהל ההחזרה החמה מעמיד את ישראל, לצערנו, בשורה אחת עם מדינות המתעלמות בצורה בוטה מההגנה הקיימת לפליטים בעולם, הגנה המעוגנת באמנת זכויות הפליט עליה ישראל חתומה".

במהלך מבצע חלוקת השלגונים, שוחחו פעילי אמנסטי אינטרנשיונל עם החיילים המשרתים על הגבול וציידו אותם במידע מקיף על נוהל זה והשלכותיו. החיילים הביעו אהדה לנושא ונהנו מהשלגונים הצוננים.

"בחינת בקשות מקלט היא עיסוק הדורש הבנה מעמיקה בחוק הבינלאומי והישראלי", אומר עודד דינר מנהל מחלקת פעילות ומערכות ציבוריות, ב"אמנסטי אינטרנשיונל-ישראל". "מדובר בהליך מקצועי לעילא, המחייב ידע מקיף על ארצות המוצא, שליטה בשפות המדוברות בהן והיכרות עם הפרות זכויות האדם בתחומן".

על פי עדויות שהגיעו לארגון, מתברר כי הגירושים מתנהלים בצורה רשלנית וחפוזה. קצינים זוטרים וחיילים נטולי הכשרה עורכים תשאולים בשפה שאינם שולטים בה, לעיתים ללא תרגום כלל, כל זאת בתנאי שטח בלתי אפשריים. "אין לנו ברירה אלא להסיק כי מטרת הנוהל היא גירוש מזורז ללא הליך בדיקה ראוי, כאשר החיילים משמשים לצערנו כלי בידיים של מקבלי ההחלטות והמדיניות". "המדינה מטילה על החיילים את האחריות לחרוץ גורלות לחיים ולמוות, ושולחת אותם לבצע משימה קריטית באופן רשלני ומחפיר", מסכם דינר. על מדינת ישראל לדאוג כי למבקשי המקלט המגיעים לישראל תינתן גישה להליך בקשת מקלט הוגן כמתחייב באמנות הבינלאומיות.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.