פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 129  /  פליט טוען שהוכה ע"י פקחים: איפה מתלוננים?

פליט טוען שהוכה ע"י פקחים: איפה מתלוננים?

23.9.2010 20:20 | יעל ברנובסקי

מי מפקח על פקחי יחידת עוז? בושמא סמפונה, בן 19 שהגיע לארץ מגאנה, טוען כי לאחרונה ביקש להתלונן נגד פקחים שהיכו אותו - אך הוא הופנה מגורם אחד לשני. בהתערבות מתנדבת ממוקד הסיוע לעובדים זרים התקבלה תלונתו במשטרה. במוקד טוענים כי פליטים ועובדים זרים שמבקשים להתלונן נגד פקחים לא מוצאים כתובת לתלונתם.

סמפונה סיפר ל-ynet כי המקרה אירע לפני כשבועיים, אז הגיע לבקר חבר ברחובות. כשנכנס לחנות חשמל ניגשו אליו פקחי יחידת עוז ודרשו ממנו להציג מסמכים. בעוד הפקחים אמרו כי הם הותקפו, סמפונה טען כי הותקף וכתוצאה מכך נחבל ודם רב ירד מפניו. בסופו של דבר שוחרר, לאחר שהציג את המסמכים. אבל לטענתו הוא לא ויתר וביקש להגיש תלונה נגד הפקחים.

"שמו לי אזיקים ונתנו לי מכות כל הדרך לתחנת משטרה", הוא שיחזר. "נבהלתי. הייתי צריך לשירותים ולא הקשיבו לי. עשיתי את צרכיי במכנסיים". במוקד הסיוע מחזקים את טענתו: "הוא הגיע למשרדי המוקד חבול ומדמם עם פציעות וחבלות בגופו, סימני אזיקים, שפתיים מדממות וסימני בעיטות ומכות בגפיים ובצוואר. רופאה אישרה שהצעיר היה קורבן לתקיפה, והיא הפנתה אותו לבית החולים איכילוב".

לדבריו, כשהגיע לתחנת המשטרה ברחובות - מיד לאחר התקרית - נאמר לו כי עליו להגיש תלונה במחלקה לחקירת שוטרים, כיוון שמדובר בעובדי מדינה. אבל למשטרה יש גירסה אחרת. דוברת מרחב שפלה, לאה זוהר, אמרה כי התלונה התקבלה והוא הגיע לתחנה רק פעם אחת.

מנגד, אמי סער ממוקד הסיוע לעובדים זרים, שליוותה אותו בעת הגשת התלונה, סיפרה שהשוטרים בתחנה זיהו אותו כשהשניים הגיעו להגיש תלונה בפעם השנייה. "אחד השוטרים אמר לי, שמנסיונו אם מישהו מתעקש כל כך להגיש תלונה, כנראה שיש משהו בדבריו. גם יש לו פתק שהשוטרים נתנו לו בפעם הקודמת כשהגיע ועליו מספר תלונה שעוז הגישו נגדו". למרות הכל, לסמפונה עדיין יש אמון במשטרה: "אני מאוד מקווה שהמשטרה תגלה את האמת, כי הם היכו אותי עוד בחנות והיו שם אנשים שראו את זה".

במוקד לסיוע לעובדים זרים קובלים על כך שלעובדים ולפליטים אין כתובת לפנות אליה. "חמור מאוד שאין בנמצא גוף שיוכל לפקח על פקחי יחידת עוז, ואנשים הטוענים שהותקפו, מוצאים את עצמם מטורטרים ונשלחים ממקום אחד לשני, מבלי יכולת להתלונן על שאירע להם".

לדבריהם, לא מדובר בפעם הראשונה בה עובד זר או פליט ביקש להגיש תלונה ולא מצא כתובת. "בחודשים האחרונים הגיעו למוקד כמה תלונות של עובדים זרים ומבקשי מקלט שסיפרו שהותקפו על ידי פקחי עוז. מדובר בתופעה שיש לבדוק במלוא החומרה. במכתב ששלחנו למפקד יחידת עוז ולנציבות שירות המדינה, התרענו וביקשנו לערוך בדיקה".

כדי לנסות ולמצוא כתובת לתלונות פנו במוקד לנציבות שירות המדינה ולרשות ההגירה. "אין זה ראוי ואין זה מוסרי שגוף כמו יחידת עוז תיפעל בלא שיהיה אף גוף שיוכל לפקח עליה ולבקר אותה במקרה הצורך, בדיוק כשם שמח"ש מפקחת על המשטרה. לא כל שכן כשמדובר באוכלוסיית העובדים הזרים , הפליטים ומבקשי המקלט, שהיא אוכלוסייה חלשה ופגיעה מטבעה, שלעתים זכויותיה נרמסות. חברה מוסרית צריכה לעשות כל שניתן כדי לוודא שמקרים כאלה לא יקרו. אם נציבות שירות המדינה היא הגוף המוסמך לחקור ולפקח על פקחי עוז - הרי שאיש אינו יודע זאת".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.