פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 129  /  דתיים נגד פליטים: "היעד - לייהד את דרום ת"א"

דתיים נגד פליטים: "היעד - לייהד את דרום ת"א"

21.9.2010 0:47 | יואב זיתון

אל החרם השנוי במחלוקת שיזמו רבנים ומתווכים על פליטים אפריקניים ומסתננים בדרום תל-אביב הצטרפו החל מאמש (יום ג') שחקני חיזוק חדשים - פעילים מגופים ותנועות שונות בציונות הדתית. פעילי פורום "כיפה אחת", המאגד את אותם ארגונים, סיירו אתמול בערב בשכונת נווה שאנן שבתל-אביב ובסביבות התחנה המרכזית הישנה והכריזו על מטרתם: "לייהד" את השכונה ולעצור את גל הזרים השוטף אותה.

בסוף הסיור, ערכו הפעילים כנס התכנסו בהשתתפות עשרות תושבים, רבנים ופעילים, והכריזו על שורת צעדים שבאמצעותם ינסו לעודד צעירים יהודים לעבור להתגורר בשכונות, המאוכלסות על-ידי עובדים זרם רבים.

בין היתר, נרתמו מתווכים באזור להקל בגובה העמלה שייגבו מהיהודים שיבקשו לקבוע את בתיהם בשכונות דרום תל-אביב וכן להגביר את המודעות הציבורית למה שהם מכנים "איום דמוגרפי על העיר העברית הראשונה". בעוד כחודש מתכוונים הפעילים לערוך הפגנה באזור, אחת מהן היא קרין גלילי, בתה של אסתר גלילי שנהרגה ממכות של פליט מאריתריאה שנשלח אתמול לשמונה שנות מאסר.

"המטרה שלנו תהיה גם לייהד את האזור. יצאנו מזועזעים מהסיור וחלק לא הבין בכלל באיזו מדינה אנו נמצאים. הרגשנו שם כמו תושבים זרים. מי שגר שם סיפר שמפחיד לרדת עם הילדים לגן ציבורי כי זה מסוכן", סיפר אביעד חזני, תלמיד ישיבה מחיפה שעומד בראש הפורום יחד עם דפי גורדון, תושבת בית-אל.

"בלב מדינת ישראל, על העיר שעליה חלם הרצל, נוצר מצב שבו ישראלי לא יכול ללכת בחופשיות. זהו מצב כואב שחייבים לפתור בכל דרך אפשרית. אנחנו באים ממקום של פחות דיבורים ויותר מעשים. הגיע הזמן להשמיע את זעקת הכאב של התושבים", אמר חזני.

הוא סיפר כי פרויקט דומה לזה שבכוונתו ליזום קיים כבר בשכונת שפירא וביקש להבהיר כי "אנחנו לא נגד אנשים אבל כן בעד אנושיות. כמו שסודני רשאי ללכת בביטחון ברחוב בארצו, כך גם ראוי שהוא ייתן גם לי ללכת בביטחון בארץ שלי".

מי שהגיע לכנס והביע תמיכה ביוזמה היה חבר מועצת עיריית תל-אביב מטעם ש"ס, בנימין בביוף, שאמר כי "בזמן שהפוליטיקאים בכנסת לא פועלים מספיק נגד מיגור התופעה, טוב לדעת שלפחות השטח מבעבע והציבור מוכן לפעול. זה פחד אלוהים להסתובב בלילה בדרום תל-אביב, וסכנה אמיתית לקיומה של העיר כציונית".

כמעט במקביל, חנכה המשטרה תחנה חדשה בשכונת נווה-שאנן, בהתאם להחלטה בנושא שהתקבלה בעקבות התגברות הפשיעה באזור. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר שם כי צוות התחנה לא יעסוק בגירוש עובדים זרים או מסתננים, "אלא בהשלטת החוק והסדר במקום שבו אבדו כמעט כל הסממנים לשלטון החוק ולריבונות".

אהרונוביץ' אמר כי מטרת נקודת המשטרה החדשה היא "לתת פתרון לחלק מבעיה חברתית מדאיגה שהולכת ומתעצמת בכל יום שעובר". באותו הזמן, סיפרו מעטי התושבים היהודים שעודם מתגוררים בנווה-שאנן על מציאות החיים בשכונה. "יש הבדל בין העובדים הזרים לבין המסתננים, ש-1,200 איש מהם מגיעים בכל חודש", סיפר דוד אהרונסון, דייר המתגורר בסביבה. "הם מסתובבים ומחטטים בפחים, ישנים על האדמה וגונבים מהעובדות הזרות את הכסף שלהם. זה מדינת יהודים או מוסלמים? אני מפחד".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.