פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 231  /  שם נרדף

שם נרדף

13.6.2008 16:26 | יותם פלדמן

הייתכן שסגן שר הביטחון מתן וילנאי אינו שבע רצון מזיהויה של הצעת "החוק למניעת הסתננות" עם שמו? ההצעה הממשלתית, שזכתה לכינוי "חוק וילנאי" על שם סגן השר שהציגה בפני הכנסת, קובעת עונשי מאסר של חמש-שבע שנים לפליטים שינסו להסתנן לישראל. ההצעה מעגנת בחוק את נוהל "ההחזרה החמה", הקובע שהפליטים יוחזרו למדינה ממנה באו תוך 72 שעות, על אף הסיכון הכרוך בכך.

מאז הולדת הכינוי "חוק וילנאי" מתקשרים אנשיו של וילנאי לעיתונאים ועורכים בדרישה כי יסירו מדיווחיהם כל אזכור להצעה כ"חוק וילנאי". ההצעה היא אכן הצעה ממשלתית ותומכים בה גם חברי כנסת אחרים, כמו למשל קולט אביטל, אולם וילנאי מעולם לא הסתייג מהחוק וכאמור אף קרא לח"כים לתמוך בו.

עוזריו החרוצים של סגן השר לא מסתפקים בפנייה לכלי התקשורת המרכזיים. שי כהן, יו"ר המכללה החברתית-כלכלית, לא תיאר לעצמו שפנייתו לחברי כנסת בעניין החוק תעורר את תשומת לבם של אנשי משרד הביטחון. לפני כשבוע התקשר אליו אדם שהציג עצמו כעידו, ראש המטה של סגן שר הביטחון, ואמר לו כי "חמור מאוד שהוא מייחס את החוק לוילנאי היות שזה חוק שמקדמת ממשלת ישראל ביחד עם משרד הביטחון ומשרד המשפטים". עידו סיכם את השיחה בהבטחה המלבבת כי "יתייעץ עם הגורמים המשפטיים של מערכת הביטחון כיצד לפעול".

מוזרה עוד יותר היתה הפנייה שקיבלו עורכי הדין יונתן ברמן ועודד פלר בעקבות קטע שכתבו על הצעת חוק בבלוג שלהם, "לסה פסה", שעוסק בנושא הגירה. אדם שהציג עצמו כ"אזרח מהשורה" קבל בהודעת דוא"ל ששלח להם על זיהוי החוק עם וילנאי. פניית האזרח נשמעת אובייקטיווית - "הצעת חוק ממשלתית מוצגת בכנסת על ידי הגורם המוסמך בנושא", כתב, "לעתים הגורם המוסמך אינו תומך בהצעת החוק ולעתים אף מתנגד לה בדיון בממשלה" - אולם מעיון בראש ההודעה מתברר שהשולח הוא יואב וילנאי, בנו של סגן שר הביטחון.

"הגבתי לעצם כינוי החוק בשם 'חוק וילנאי'", מוסר יואב וילנאי בתגובה. "לא היה מקום לגילוי נאות שכן המייל נכתב באופן פרטי ולא לצורך פרסום. מטרתו היתה לקבל תגובה פרטית ועניינית, לה לא זכיתי". תגובת לשכת סגן שר הביטחון: "הצעת החוק מסכמת עבודת מטה של מספר משרדי ממשלה. לשכת סגן שר הביטחון פנתה למארגני העצומה על מנת להעמיד אותם על טעותם, שכן כאמור לא מדובר בהצעת חוק פרטית של וילנאי. מארגני העצומה בחרו שלא לתקן את הטעות (למרות שהכירו בה), וזאת משיקולים של יחסי ציבור. גם פעילות מחאה לגיטימית צריכה להתבצע בהגינות ולהתבסס על עובדות".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.