פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 211  /  פליטים בישראל - "החזרה חמה" אל התופת

פליטים בישראל - "החזרה חמה" אל התופת

10.10.2008 10:20 | בן קמינסקי

נחשול הפליטים ההולך וגובר אל ישראל מדארפור וממדינות נוספות באפריקה העמיד את השלטונות הישראלים בדילמות לא פשוטות. לפי שעה, הפתרון של ישראל הוא לשלוח את הפליטים למדינות מהן ברחו. שם הם נתונים, ככל הנראה, לסכנת חיים ממשית.

"מ[ניסיון] הפעם הקודמת שעשיתי מילואים, הייתי בטוח שאנחנו הולכים לפעול בנוהל הרגיל: לקחת אותם לבסיס, שם רופא יבדוק אותם, ייקחו מהם נתונים ויאספו אותם לקציעות", העיד חייל מילואים בפני ארגון אמנסטי אינטרנשיונל על מדיניות צה"ל כלפי פליטים המסתננים דרך הגבול המצרי. "פתאום קיבלנו בקשר פקודה מהמח"ט לקשור להם את הידיים והעיניים". החייל סיפר כי לאחר כ-20 דקות הגיעו למקום המח"ט וכוחות מהיחידה לקישור כוחות זרים והחזירו את הפליטים למצרים. "שאלנו את המפקד מה העניין", אמר החייל. לאחר בירור עם המח"ט המפקד חזר ואמר: "תשמעו, חבר'ה, זה הנוהל החדש. אנחנו מעבירים אותם חזרה את הגבול, ומשם לוקחים אותם לקהיר. מקהיר פשוט מחזירים אותם למדינות מהן באו".

בשל מיקומה הגאוגרפי, ולאו דווקא בשל תנאי המחיה או זכויות האדם בה, מהווה מצרים מקום מפלט לעשרות אלפי פליטים ממדינות אפריקה שונות. במדינותיהם סובלים הפליטים מרדיפות גזעניות, דתיות ופוליטיות. הרצון להישאר בחיים מוביל אותם לנדידה אל עתיד בלתי ידוע, כשכל רכושם הוא הבגדים שלגופם. בתקווה להתחלה חדשה ולביטחון, מגיעים למצרים פליטים מאריתריאה, סודן, חוף השנהב, וממדינות נוספות, אולם במצרים לא זוכים מבקשי המקלט להגנה לה ציפו.

סם, פליט שהעדיף לשמור על שם בדוי, סיפר ל"אפוק טיימס" כי נמנה עם אחת משלוש קבוצות שברחו מאריתריאה. "שתיים מהקבוצות נלכדו על ידי המשטרה ונשלחו לאריתריאה. היינו בני מזל שלא הגיעו אלינו", הוא מספר. באריתריאה הוא נרדף בשל היותו שייך לזרם הפנטקוסטליסטי של הנצרות. הוא מסביר כי הפנטקוסטליסטים לא התנגדו למשטר, ואף תמכו בו והתגייסו לצבא. אולם המשטר הדיקטטורי איננו מרשה התכנסויות מכל סוג, ולכן החל לרדוף אותם.

החשש מגירוש אל המקום בו חייו נמצאים בסכנה לא עזב אותו בכל תקופת שהותו במצרים. "חברי הטוב נשלח בחזרה לאריתריאה", מספר סם. "אחותו הייתה מודאגת וניסתה להשיג אותו. כשהצליחה, אמר לה שנשלח עם עוד 700 איש בחזרה לאריתריאה". מאוחר יותר נעלמו עקבותיו, ולא ניתן היה עוד ליצור אתו קשר. "הם העלימו אותו", אומר סם.

למרות שמצרים מכחישה שהיא משיבה את הפליטים לארץ מוצאם, לפליטים רבים בישראל ישנם סיפורים על חלק מחבריהם שנכלאו ועונו במצריים ואף הוחזרו לארץ מוצאם.

אמי סער, מנהלת הקו החם של מוקד הסיוע לעובדים זרים אמרה לאפוק טיימס: "לפני כחמישה שבועות התקשרה חיילת המשרתת על הגבול ואמרה לי: 'אני מזועזעת לגמרי. עד עתה היינו מקבלים את מבקשי המקלט אלינו לבסיס והיו לוקחים אותם מכאן לקציעות. ועכשיו המפקד שלי הודיע לנו שמחזירם אותם לגבול ומעבירים אותם למצרים, מה שנקרה 'החזרה חמה'. שאלנו את המפקד מה פתאום והם אמרו שזה בסדר וזה חוקי'". סער הוסיפה: "הגשנו עתירה נגד ה'החזרה החמה', אבל למרות העתירה לא הצלחנו להשיג צו ביניים".

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.