פליטים  /  חדשות ועדכונים  /  דף 214  /  "החזרת הפליטים - הפרת החוק הבינלאומי"

"החזרת הפליטים - הפרת החוק הבינלאומי"

1.9.2008 17:57 | אליה שילה

בתגובה לפנייתם הדחופה של ארגוני זכויות האדם לבג"ץ, מסרה היום פרקליטות המדינה, כי בין התאריכים 23.8 ל-29.8 הוחזרו למצרים 91 פליטים אפריקאים, וזאת ללא שנבדקה בקשתם למקלט, וללא שהבטיחה שבמצרים לא יאונה להם כל רע ושלא יגורשו למדינות מהן נמלטו.

תא"ל יואל סטריק מפיקוד הדרום של צה"ל מודה בתצהירו לבג"ץ, כי ארעה "תקלה נקודתית", ובשל כך לא נערכו שימועים לפליטים. עם זאת, תא"ל סטריק מודיע, כי החיילים יתודרכו, וכי תימשך החזרתם של פליטים למצרים לפי מדיניות "ההחזרה החמה" סמוך לאחר מעברם את הגבול.

תא"ל סטריק הצהיר בפני בג"ץ עוד, כי החזרתם של הפליטים מתואמת עם המצרים, והמוחזרים יטופלו על ידי "מערכת המשפט המקומית". עם זאת, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הבוקר, כי מצרים הודיעה על כוונתה להחזיר את הפליטים – נתיני סודאן, אריתריאה וסומליה – למדינותיהם.

עו"ד ענת בן-דור, המייצגת את הארגונים העותרים: "מדיניות 'ההחזרה החמה' מפרה באופן בוטה את מחויבויותיה החוקיות של מדינת ישראל כלפי פליטים הנמלטים על נפשם, ובראשן האיסור להחזיר פליטים למקום שם נשקפת סכנה לחייהם או לחירותם או שם הם עלולים ליפול קורבנות לעינויים. ניסיון העבר הלא-רחוק מלמד כי החזרות כאלה עלולות חלילה, להעמיד בסכנה את שלומם, חירותם וחייהם של המוחזרים".

עתירת ארגוני זכויות האדם הוגשה בחודש אוגוסט 2007 לאחר שישראל החזירה למצרים 48 פליטים, ובהם פליטים מדרפור שבסודן, ללא שהותר להם להגיש בקשות למקלט, ללא שניתנה להם גישה לנציבות האו"ם לפליטים וללא עריכת בדיקה מקדימה בדבר קיומה של סכנת חיים או סכנה לחירותם כתוצאה מהחזרה זו. כיום ידועות תוצאותיה ההרסניות של "החזרה חמה" זו: הפליטים נכלאו במצרים חודשים ארוכים ללא שהותרה גישה אליהם לנציגי נציבות האו"ם לפליטים, לעורכי-דין או לארגוני זכויות אדם. לפי פרסומי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים גורשו חלק מהם לפחות לסודן, שם צפוייה להם סכנת חיים, גורלם של האחרים נותר בלתי ידוע.

בחודשים האחרונים מצרים עוצרת ומגרשת פליטים ומבקשי מקלט לארצותיהם תוך התעלמות מן הסכנה הצפויה להם שם. במקביל יורים חיילים מצריים בגבול במבקשי מקלט המנסים לעזוב את מצרים, תוך התעלמות פושעת משלומם ולמרות שאין הם מהווים כל סכנה לבטחון מצרים.

בסוף השבוע האחרון החלו מגיעות אל ארגוני זכויות האדם ידיעות, לפיהן צה"ל שב בימים האחרונים להחזיר פליטים (בהם ילדים) שחצו את גבול-ישראל מצרים, אל מצרים בסמוך לאחר הגעתם. הארגונים מיהרו לפנות לבג"ץ, והיום הוגשה תגובת צה"ל.

הארגונים העותרים מפנים אצבע אל עבר שר הבטחון, אהוד ברק, כמי שאחראי להבטחת שלומם של הפליטים, וקוראים לו להורות לצבא לחדול לאלתר מן המדיניות. עו"ד ענת בן-דור: "על אף ששר הבטחון הצהיר מספר פעמים בפני בג"ץ, כי הוא ער לחובה שלא לסכן את חייהם של הפליטים, וכי לא יגרשו אנשים למצרים ללא קבלת בטוחות מתאימות לשלומם ולכך שמצרים לא תגרשם למקום סכנה, צה"ל שב לעשות זאת. "בכוונת הארגונים לדרוש מבג"ץ להורות לשר הבטחון לקיים את התחייבותו.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.