פליטים  /  מידע נוסף  /  דף 505  /  חוק וילנאי (או: לכל חוק יש שם)

חוק וילנאי (או: לכל חוק יש שם)

1.6.2008 1:00 | יונתן ברמן

מישהו בלשכת סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, נלחץ במהלך סוף השבוע האחרון. למעשה, מישהו כל כך נלחץ שם עד שהתקשר אל הדסקים של העיתונים ושל אתרי האינטרנט ולארגוני זכויות האדם, וביקש להתנער בשם וילנאי מן האחריות לחוק שרק לפני פחות משבועיים הציג בפני הכנסת והפציר בה לאשר בקריאה ראשונה.

וכך היה: ביום 19.5.2008 הציג סגן שר הביטחון בפני הכנסת הצעת חוק ממשלתית בשם החוק למניעת הסתננות. הצעת החוק עוסקת בדין שיחול על מי שנכנסו לישראל ללא היתר וקובעת הוראות טיפול דרקוניות. היא מאפשרת לבצע "החזרה חמה", כלומר גירוש בלי בחינת בקשות לקבלת מקלט, של מי שנתפסו בסמוך לגבול, ובהם פליטים ומבקשי מקלט שנשקפת סכנה לחייהם; היא מאפשרת החזקה במעצר ללא כל ביקורת שיפוטית במשך שבועיים; והיא מאפשרת מעצר לפרק זמן בלתי מוגבל ללא קיומו של הליך הוגן. היא גם מכשירה את מעצרם של ילדים לפרקי זמן לא מוגבלים, ללא מעורבות גורמי הרווחה וללא הבטחת טובתם. קצרה היריעה מלתאר כאן את כל הרעות החולות שהיא מכילה. זו מהצעות החוק הקשות והמסוכנות שהונחו על שולחן הכנסת בשנים האחרונות.

הצעת החוק, כמו גם דבריו של וילנאי במליאת הכנסת בעת שהציג את החוק, מתיימרים להחיל הסדרי מעצר וגירוש בלתי מתקבלים על הדעת על "מסתננים" מטעמים ביטחוניים, לכאורה. אולם הצעת החוק עצמה מכירה בכך שהרוב המוחלט של מי שייכנסו לגדרי החוק אינם מהווים סיכון ביטחוני, אלא הם מבקשי מקלט או מהגרי עבודה. החוק יביא לפגיעה קשה בזכויותיהם של כל מבקשי המקלט הסודניים שנמלטו ממלחמות אזרחים ורצח עם. החוק מחייב את מעצרם של כל אזרחי סודן, ולמעשה אוסר על שחרורם, כשהוא קובע שלעולם לא יוכל להשתחרר אדם שמוצאו באזור שהשב"כ קבע כי מתקיימת בו פעילות העלולה לסכן את ביטחון המדינה. השב"כ, אגב, כבר הציג בעת הדיון בשחרורם של פליטים מסודן חוות דעת כזו ביחס לסודן, בה קיימים, לפי חוות הדעת, תאי חמאס ואל-קאעדה, ולכן, לשיטתו, אין לשחרר אף סודני המגיע לישראל (אגב, גם בלונדון ובניו יורק קיימים תאי אל-קאעדה. מעניין מה יאמר השב"כ על מי שמגיעים משם). ואולם, גם אלמלא היה החוק מביא לפגיעה כה קשה בזכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט, הוא כולל בחובו הוראות דרקוניות, שאין מקום להחילן על איש.

כאמור, מתן וילנאי הוא שהציג את הצעת החוק בפני הכנסת ואף הפציר בחברי הכנסת לתמוך בה. "אני מבקש", כך וילנאי בפני מליאת הכנסת, "כי הצעת החוק תאושר ותועבר בדיון לקראת קריאה שנייה וקריאה שלישית בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. תודה רבה".

הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה, ובעקבות זאת קם קול מחאה מצידם של אנשי רוח וסופרים שהציגו באירועי שבוע הספר עצומה הקוראת להתנגד לחוק. קבוצה זו כינתה את החוק "חוק וילנאי". ואז, כאמור, מישהו נלחץ.

בימים האחרונים התקשרו גורמים בלשכתו של מתן וילנאי לדסקים של העיתונים ושל אתרי האינטרנט ולארגוני זכויות האדם, והסבירו כי אין לקרוא לחוק "חוק וילנאי", וזאת משום שאין מדובר בהצעת חוק פרטית שלו, אלא בהצעת חוק ממשלתית. בשבת כשעלתה ידיעה באתר "וואלה", שכינתה את הצעת החוק "חוק וילנאי", מיהר מישהו מלשכת סגן השר להתקשר, לנזוף ולדרוש להוריד את שמו של וילנאי. בנוסף, לשכתו של וילנאי טרחה להתנער מהצעת החוק באמצעות פרסום באתרי אינטרנט שונים מפיו של "עובד משרד הביטחון שביקש לא לייחס לו את הדברים". בין השאר ביקשה לשכתו לזרוק את האחריות על שר הביטחון, אהוד ברק, ועל ראש הממשלה, בפרסומים באינטרנט.

  המשך...       חזרה  

להתנדבות ותרומות

מקלט לפליטים דרום תל אביב
קבוצה של אזרחים הפעילים למען הפליטים, חלקם ילדים.

א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט
ארגון שמספק סיוע הומנטרי ופסיכו סוציאלי לפליטים ברחבי הארץ.

ARDC ישראל
ארגון המפעיל רשת של מקלטים ודירות מעבר לפליטים, כולל מסגרות נפרדות לנשים, נשים עם ילדים ותינוקות, ונוער.

אנו פליטים
ארגון העוסק במתן ייצוג משפטי פרו-בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל.

בני דרפור
ארגון שנוסד על ידי גרעין של כמה מן הפליטים הראשונים שהגיעו לישראל, מתוך אמונה כי הם עצמם יכולים להבין בצורה הטובה ביותר את צרכי הקהילה שלהם, ולפעול למענם.

הגר ומרים - מרכז תמיכה וליווי לנשים אפריקאיות
תוכנית ששמה לעצמה למטה לסייע ולקדם נשים הרות ונשים לאחר לידה המבקשות מקלט בישראל.

קול הפליטים
עיתון פליטים הנכתב ע"י פליטים וישראלים.

קו לעובד
עמותה להגנה על זכויות עובדים מוחלשים בישראל.

רופאים לזכויות אדם
ארגון הפועל למען זכותם לבריאות של פליטים ומבקשי מקלט.

מרפאת הפליטים בת"א
מרפאה המופעלת על ידי רופאים וחובשים מתנדבים שמעניקים טיפול רפואי לפליטים ומבקשי מקלט חולים.

יוניסף ישראל
ארגון העוסק בפעילות על-מנת להגן על הקהילות הנפגעות מההשלכות ההרסניות של הסכסוך המתמשך.

אמנסטי אינטרנשיונל, סניף ישראל
ארגון הפועל למען שינוי המדיניות הישראלית כלפי פליטים ומבקשי מקלט.

המוקד לפליטים ולמהגרים
מסייע לפליטים בעת מעצרם ובשחרורם ממעצר וממשיך בקשר עם הפליטים לאחר שחרורם.